Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ağlatan bilezik

  Uğur ERGAN / Umut ERDEM
  11 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ekim 2005 - 01:08

  Pakistan Büyükelçisi anlattı:Dün bir Türk vatandaşı, büyükelçiliğe geldi. Yanında getirdiği küçük kutuyu açtı. İçinden altın bilezik çıktı. ‘Ne olur kabul edin, eşimin bileziği. Pakistanlı kardeşlerimize yardım için kullanın’ dedi. Tüm ısrarıma rağmen bu yardımından vazgeçmedi. Bir yandan o, bir yandan ben gözyaşına boğulduk.

  PAKİSTAN’ı vuran 7.6 büyüklüğündeki deprem, bu ülkenin Ankara Büyükelçiliği’nde de ‘duygu ve kardeşlik /images/100/0x0/55ead183f018fbb8f898aa24dolu’ anlar yaşattı.

  Hürriyet’e konuşan Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Seyid İftikhar Hüseyin Şah, deprem haberinin duyulmasından sonra telefonlarının susmadığını belirterek, Türkiye’de siyasetçisinden işadamına, öğrencisinden memuruna, fakirinden yoksuluna kadar toplumun her kesiminden başsağlığı ve sabır telefonları aldığını söyledi. Türkiye’de herkesin Pakistan’a yardımcı olmak için seferber olduğunu belirten Büyükelçi Şah, kendisini en fazla duygulandıran iki olayı şöyle anlattı:

  OSMAN N. GÜNAY

  ‘Dün isminin
  Osman Nuri Günay olduğunu öğrendiğim bir Türk vatandaşı, büyükelçiliğe geldi, benimle görüştü. Depremden duyduğu büyük üzüntüyü anlattı. Yanında getirdiği küçük bir kutuyu açınca içinden altın bilezik çıktığını gördüm. ‘Bunu ne olur kabul edin, eşimin bileziği. Pakistanlı kardeşlerimize yardım için kullanın’ dedi. Tüm ısrarıma rağmen bu yardımından vazgeçmedi. Bir yandan o, bir yandan ben gözyaşına boğulduk.

  Bir başka Türk vatandaşı da telefonda üzüntülerini dile getirirken,
  ‘Maddi açıdan varlıklı bir insan değilim. Param yok ama Pakistanlı kardeşlerime verecek kanım var. Kan bağışlamak istiyorum’ dedi. Tüm bu olaylar ve aldığım telefonlar karşısında, ‘İşte kardeşlik böyle bir şey’ diyerek gözyaşına boğuldum.

  Bu arada Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara’nın kardeş kentlerinden biri olan İslamabad’a bir milyon dolar nakdi yardım yapılacağını belirtti. İstanbul Belediyesi de yardım kararı aldı. Kızılay yardım etmek isteyenlerin Turkcell, Telsim ve AVEA hatlarından 2868’e mesaj çekerek, her bir mesaj için 5 YTL yardımda bulunabileceklerini açıkladı. Bankaların 2868 no’lu hesabına YTL, dolar ve Euro da yatırılabilecek.

  Kardeşlik budur

  Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Seyid İftikhar Hüseyin Şah, Osman Nuri Günay isimli Türk’ün bağışladığı eşine ait bileziği gösterirken, ‘İşte kardeşlik böyle bir şey’ diyerek ağladığını söyledi.

  Can kaybı 40 bin

  GÜNEY Asya’da meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki şiddetli deprem, Pakistan’da 40 bin can aldı. Yaralı sayısının ise 60 bini aştığı belirtiliyor. Depremin vurduğu bir diğer ülke olan Hindistan’da ise ölü sayısı 870 olarak açıklandı. Hindistan’da ölü sayısının 2 bine ulaşmasından korkuluyor. İslamabad’daki Unicef sözcüsü, ‘Hükümet, depremde ölenlerin sayısının 40 bine ulaştığını söyledi’ dedi.

  Halk bakkal yağma savaşı

  KEŞMİR’
  de, halk dükkanları yağmalıyor. Yardımın gecikmesiyle aç halkın dükkanları yağmaladığı ve bazı yerlerde dükkan sahipleriyle yağmacılar arasında çatışma çıktığı haber veriliyor. Kentin parçalanmış caddelerinde dükkan sahipleri, yıkık dökük dükkanlara girmeye çalışan halkla kavga ediyor. Sopalarla birbirine giren dükkan sahipleriyle Keşmirliler zaman zaman birbirlerine taş da atıyorlar. Polisin bulunmadığı olaylarda, bazı Keşmirliler yaralandı.

  Deprem bebeği Zelzele

  HİNDİSTAN
  yönetimindeki Keşmir’de, depremden birkaç saat önce doğan ve yıkılan evinin enkazından kurtarılan bir bebeğe ‘Zelzele’ adı verildi. Cabla köyünde yaşayan anne Emine ve depremden yaklaşık 5 saat önce dünyaya gelen oğlu, sarsıntı nedeniyle yıkılan evlerinin enkazında mahsur kaldılar. Deprem sırasında evde olmayan baba Mansur Ahmed Mir ve köylüler, 18 saat elleriyle kazdıktan sonra Emine ve küçük bebeği yıkıntıların altından çıkardı. 35 yaşındaki baba, yeniden kavuştuğu oğluna ’Zelzele’ adını verdi.

  Bin Ladin ölmemiş

  DEPREMİN
  El Kaide lideri Usame bin Ladin’in saklandığına inanılan bölgede meydana gelmesi, ABD’de, ‘Enkazda öldü’ söylentisi yayıldı. Ancak ABD bunu doğrulamadı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı