GAZİANTEP HABERLERİ

Ağız kokusu sosyal hayatı olumsuz etkiliyor

DHA
28.03.2016 - 16:22Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Zirve Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi ve Diş Hekimi Yrd. Doç. Dr. Tolga Topçuoğlu, ağız kokusunun sosyal hayatı olumsuz etkilediğini belirterek, ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

Ağız kokusunun temel nedeninin dişlerin bakımsızlığından kaynaklandığını ve dişlerin sindirim sistemine yardımcı yapılar olduğunu belirten Topçuoğlu, "Dişlerimize iyi bakmazsak sadece dişlerimizi değil birçok organımıza zarar veririz. Mekanik sindirimi sağlayan dişlerin kaybı söz konusu olduğunda aldığımız besinler tam olarak çiğnenmediği için büyük parçalar halinde mideye iner ve sindirimi zorlaşır. Mide problemleri ortaya çıkar. Bu durum ilerleyen dönemlerde de diğer organlarımıza zarar verir. Vücudumuz bir bütündür ve bir dişli bozulunca bu durum diğerlerini de etkiler" dedi.

Diş çürüklerinin genel sağlık açısından zararı olduğu gibi sosyal açıdan da negatif etkileri olduğunu dile getiren Topçuoğlu şöyle konuştu:

"Diş çürükleri ilk başta ağız kokusuna neden olur. Kişi sosyal hayatta iletişimde olduğu kişileri ağız kokusuyla rahatsız edebilir. Bu durum iletişimi olumsuz yönde etkiler. Bunun yanında ön bölge dişlerinde çürük olursa bu durumda estetik açıdan çirkin bir görünüm olur. Burada hem biz hem de karşımızdaki kişi rahatsız olabilir. Ağız ve diş sağlığının özeti ana öğünlerden sonra günde 3 defa dişlerin fırçalanmasıdır. Kişinin ağız ve diş yapısına uygun sertlikte diş fırçası ve buna göre macun kullanımı gerekir."

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Ağız kokusu sosyal hayatı olumsuz etkiliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 16 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ağız kokusu sosyal hayatı olumsuz etkiliyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı