Dünya Haberleri

  AGİT'ten 'Karabağ'da çatışmaları durdurun' çağrısı

  AA
  03.04.2016 - 14:03 | Son Güncelleme:

  AGİT Dönem Başkanı ve Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, "Tarafları, düşmanlıkları hemen durdurmaya ve ateşkese tam olarak uymaya davet ediyorum" dedi.

  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Dönem Başkanı ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, yaptığı yazılı açıklamada, Azerbaycan-Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesindeki cephe hattında askeri çatışmaların artmasından ciddi endişe duyduğunu bildirdi.

  Çatışmalarda aralarında sivillerin de bulunduğu yaralıların olduğunu belirten Steinmeier, "Tarafları, düşmanlıkları hemen durdurmaya ve ateşkese tam olarak uymaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

  Çatışmaları bitirmek için askeri bir çözümün olmadığını kaydeden Steinmeier, "Taraflar, Minsk Grubu çerçevesindeki müzakerelere yeniden dönecek gerekli siyasi iradeyi hemen göstermek zorundadır." değerlendirmesini yaptı.

  Öte yandan Minsk Grubu Dönem Başkanları'nın Karabağ sorununu görüşmek üzere 5 Nisan Salı günü Viyana'da bir araya geleceği öğrenildi.

  'TARAFLARI, SİLAHLARI DURDURMAYA DAVET EDİYORUZ'

  AGİT Minsk Grubu Dönem Başkanları, Rusya Büyükelçisi Igor Popov, ABD Büyükelçisi James Warlick ve Fransa Büyükelçisi Pierre Andrieu, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarla ilgili ortak açıklama yaptı.

  Açıklamada, Azerbaycan-Ermenistan cephe hattındaki çatışmalardan ve büyük ölçekli ateşkes ihlalinden duyulan endişe ifade edildi. Aralarında sivillerin de bulunduğu "anlamsız" ölümlerden duyulan üzüntünün de dile getirildiği açıklamada, "Güç kullanımını en güçlü şekilde kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.

  Çatışma ve savaşların, barışçıl müzakere çözümünden başka yolu olmadığı vurgulanan açıklamada, "Tarafları, silahları durdurmaya ve cephede durumu istikrarlı hale getirecek bütün gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz" çağrısı yapıldı.

  STEİNMEİER TELEFON DİPLOMASİSİ BAŞLATTI

  Azerbaycan ve Ermenistan arasında gerilimin tırmanması üzerine Steinmeier, telefon diplomasisi başlattı.

  Steinmeier’in Dağlık Karabağ’daki çatışmalar ve gerilimi düşürmek amacıyla ilk olarak Ermeni mevkidaşı Eduard Nalbandyan ile ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştireceği bildirildi.

   

   

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı