Gündem Haberleri

  ’Ağır toplar’ı topladı, bölgenin ’business school’u olmaya soyundu

  Sadi ÖZDEMİR
  22.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  En başarılı öğrencilerin üniversitede ekonomi ve finans dallarını tercih etmesi, üniversiteleri harekete geçirdi.

  Bahçeşehir Üniversitesi, geçen yıl Prof Dr. Taner Berksoy’la başladığı ’ekonomi hocaları’ transferine bu yıl Deniz Gökçe, Yılmaz Esmer ve Seyfettin Gürsel’le devam etti. Hedef Boğaz’da çok iddialı bir ’business school’ yaratmak.

  TÜRKİYE ekonomisindeki radikal değişim ve küresel ekonomideki dinamik yapı ekonominin tüm alanlarında eğitimin cazibesini artırdı. En başarılı öğrencilerin üniversitede ekonomi ve finans dallarını tercih etmeye başlaması da üniversiteleri bu alanda yeni vizyon koymaya zorluyor. Bahçeşehir Üniversitesi, geçen yıl Prof Dr. Taner Berksoy’la başladığı ’ekonomi hocaları’ transferine bu yıl Deniz Gökçe, Yılmaz Esmer ve Seyfettin Gürsel’le devam etti. Hedef Boğaz’da iddialı bir ’business school’ yaratmak ve hem Türkiye’ye hem de bölge ülkelerine küresel ekonomiyi iyi okuyacak gençler yetiştirmek. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, "Üniversitemiz işletme, ekonomi, finans dallarından Türkiye’nin ve bölgenin en iddialı üniversitesi olacak. Londra’yla, Harvard’la yarışacağız" dedi.

  GELİŞİME AYAK UYDURALIM: Enver Yücel, şöyle konuştu: "Türkiye’nin milli geliri 5-6 bin dolar arasına geldi. İstikrar devam ederse 5 yılda 10 bin doları da aşabilir. Türkiye ekonomide anormal bir değişim yaşıyor. Yabancı sermaye hiç olmadığı kadar hızlı geliyor. Küresel ekonomiyle bütünleşen bir ekonomik yapı oluşuyor. Bunları iyi okuyacak gençler yetiştirmeliyiz."

  EKONOMİNİN AĞIR TOPLARI: Prof. Necip Çakır başkanlığındaki Bahçeşehir Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü’ne bu yıl Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yılmaz Esmer ve Doç. Dr. Deniz Gökçe de katıldı. Geçen yıl Bahçeşehir’e transfer olan Prof. Dr. Taner Berksoy ise halen Bahçeşehir İşletme Fakültesi Dekanı.

  BUSINESS SCHOOL: Behçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, "Bizim yapmamız gereken üniversite eğitiminde her alanda İstanbul’ u cazibe merkezi haline getirmek. O zaman bizim eğitim kurumlarımız yabancı öğrencilerin akınına uğrayacak ve bize beyin göçü de başlayacak. Bunun için her türlü imkanımız var" dedi.

  TRANSFERLERLE İDDİAMIZ GÜÇLENDİ: Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Deniz Ülke Arıboğan da, "Artık bu alanda en iyi hocalar bize geliyor ve bu süreç devam edecek. OECD ile de veri aktarımı konusunda çok kapsamlı özel bir anlaşma yaptık" dedi.

  Ekonomi eğitiminde ne yapacak

  Türkiye’nin önde gelen ekonomi, finans hocaları Bahçeşehir Üniversitesi’ne transfer edilecek.

  İşletme ve ekonomi eğitiminde iddialı olmak için gerekli yatırımlar yapılacak.

  Beşiktaş’taki kampusta işletme fakültesi yeni bölümlerle güçlendirilecek. Ayrıca ’ekonomik ve toplumsal araştırmalar merkezi’ de kurulacak.

  Uluslararası ekonomi kuruluşlarıyla, işletme ve ekonomi eğitiminde dünyaca ünlü üniversitelerle işbirliği yapılacak.

  Türkiye’nin ’küresel ekonomiyle bütünleşme süreci’ büyük bir tecrübe olarak çevre ülkelerde izleniyor. Bu nedenle yabancı öğrencilerden yoğun talep var.

  AB tam üyelik süreci de Türkiye’nin başta ekonomi olmak üzere üniversite eğitiminde başarılı olmasının yolunu açacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı