İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  Ağır sanayi tencere yemeği bilişimciler fast-food istiyor

  bozcelik@hurriyet.com.tr
  09 Ocak 2015 - 16:43Son Güncelleme : 09 Haziran 2017 - 09:58

  200’ü aşkın şirkette 20 binin üzerinde personele yemek yediren Keyveni Kurumsal Hazır Yemek, ‘hangi sektör çalışanlarının, ne yediklerini’ derledi. Keyveni Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Çelik’in verdiği bilgiye göre teknoloji sektöründe daha çok fast food, ağır sanayide tencere yemekleri tercih edilirken, hizmet sektörü ince eleyip sık dokuyor. Beyaz yakalılar ise salata barları ve zeytinyağlıları tercih ediyor.

  Ağır sanayi tencere yemeği bilişimciler fast-food istiyorTeknoloji sektörü (Bilişim, yazılım, araştırma, danışmanlık ve internet siteleri çalışanları): Ağırlıklı olarak 20-35 yaş arası çalışanların bulunduğu bu sektörler, fast food ürünler tüketmeyi tercih ediyor. Bu da yaş gruplarından kaynaklanıyor. Genç nesil çalışanlar menülerinde klasik veya tencere yemeklerinin dışında pizza, pide, hamburger gibi yiyeceklerin bulunmasını istiyor.

  İnşaat sektörü: İnşaat sektörü çalışanları mühendis ve işçi kadrosu olmak üzere ikiye ayrılıyor. Mühendis kadrosunun yemek seçimlerinde salata ve protein dengeli daha düzenli bir beslenme modeli olduğu görülürken, işçı sınıfı tercihlerinde ise ağırlıklı olarak kalorisi daha yüksek yiyecekler bulunuyor. Yağlı ve kalorili yiyecekler tercih eden işçi kadrosu, yemeklerinde seçmeli olan meyve tercihi yerine de tatlı tercih ediyor. İşçi kadrosunda görülen bu tercihler ise çalışma koşulları nedeniyle baş gösteriyor. Yoğun tempoda ve yüksek enerjide çalışan işçiler, çok fazla efor ve enerji sarfetmeleri sebebiyle yemeklerinde mutlaka tatlı yemek ve doyurucu menüler tüketmek istiyorlar.

  Ağır sanayi sektörü: Ağırlıklı olarak tencere yemeklerini tercih ediyorlar. Bilişim ve teknoloji sektörünün aksine kesinlikle fast food yiyecek tüketmek istemiyorlar. Ekmeği fazla tüketmekle birlikte karbonhidratı yüksek besinler yemek istiyorlar. Bunun sebebi ise en fazla ayakta çalışmak durumunda olan sektörde yer almalarından kaynaklanıyor. Bunun yanı sıra, bu sektör çalışanlarının çoğu geleneksel Türk aile tarzında yetiştiriliyor. O nedenle ekmeği suyuna bandırılacak ceşitlerde yemekler yemeyi tercih ediyorlar.

  Hizmet sektörü (AVM,otel, hastane): Hizmet sektöründe çalışanların tümü fazla detaycı oluyor. Daha özenilmiş ve düşünülmüş menüler bekliyorlar. Verilen hizmetin tüm detayını sorguluyorlar. Kullanılan ekipmandan yemeğin hammaddesine kadar sorular soruyorlar. Hemen hemen her çeşit yemeği belirli bir plan ve sıklık dahilinde yemeyi tercih ediyorlar. Bunun sebebi ise kendileri de müşteri ve hizmet odaklı olarak çalışıp hizmet ettikleri için, kendilerine verilen hizmetin de kusursuz olmasını beklemelerinden kaynaklanıyor.

  Gıda ve sağlık sektörü: Gıda sektörü çalışanları sağlıklı ve dengeli besinler tüketmeyi tercih ediyor. GDO’lu olma ihtimali bulunan, işlenmiş ve naylon ürünlerden uzak duruyorlar. Daha az işlenmiş ürünleri tercih ediyorlar. Patates kızartması, nugget ve schnitzel gibi ürünleri menülerinde görmek istemiyorlar. Bunun sebebi de içinde bulundukları sektörde yiyeceklerin besin değerlerini ve zararlarını çok iyi bilmelerinden kaynaklanıyor. Sağlıksız gıdaların ve hazırlanış şekillerinin bilincinde olmaları sebebiyle işlenmiş ürünlerin sağlığı tehdit edici unsurlarından kaynaklı doğal ürünler yemek istiyorlar.

  Kimya sanayi (Deri, ayakkabı, tekstil ve matbaa sektörü): Kimyevi madde solunumuna maruz kalan bu sektörlerin çalışanları menülerinde özellikle yoğurt ve yoğurt ürünleri tercih ediyor. Çalışma şartlarından kaynaklı kimyevi maddeler ile iç içe olmalarına bir önlem olarak tükettikleri yoğurtla kimyevi madde zararlarının önüne geçmek istiyorlar.

  Ofis çalışanları, beyaz yakalılar: Bu grupta çalışanlar özellikle kadınlar salata bar seçeneği fazla ve zeytinyağlı menüler tüketmeyi tercih ediyor. Masa başı çalışmalarından kaynaklı gün içinde hareketsiz kaldıklarından dolayı hafif yiyeceklerin kilo alma riskini önleyeceğini düşünüyorlar. Bu konuda çok haklılar. Özellikle gün içinde egzersiz yapılmadığı ve uzun saatler oturulduğu müddetçe yenilen yemekler enerji olarak dışarı atılamadığından dolayı kilo olarak vücutta kalıyor. Bu yüzden sindirimi kolay ve kalorisi düşük salata ve zeytinyağlıların tercih edilmesi formunu ve kilosunu korumak isteyen kişiler için ideal bir seçenek oluşturuyor. Bu kişilerin diyet menü taleplerinin de ağırlıkta olduğu zamanlar olabiliyor. Kalorisi düşük, yağsız, karbonhidratsız menüler yemek istiyorlar. Yaz aylarında bu talepler artıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı