Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ağır makyaj terimini ilk defa sizden duydum

Eylül’de Harvey Nichols’la birlikte Türkiye’ye gelecek 200 markadan biri de Bobbi Brown. Kozmetik markası, kurucusunun adını taşıyor.

Yanlış anlama olmasın, Bobbi bir kadın. Yarattığı ürünler kadınları bambaşka bir görünüme kavuşturmak için değil, kendileri gibi ama biraz daha taze ve sağlıklı göstermek için. Bobbi, 15 yılda son derece prestijli bir marka yaratmış. Mağaza yerine, makyaj stüdyosu demeyi tercih ediyor. Çünkü burada çalışan herkes birer makyaj uzmanı. Elinize size hiç yakışmayacak tonlarda

makyaj malzemeleri tutuşturup göndermiyorlar. Bobbi’nin "10 dakikada makyaj" sistemini öğretip, size uygun ürünleri gösteriyorlar. Eve döndüğünde herkes kendi kendinin makyaj uzmanı olabiliyor böylece. Eylül ile birlikte Türkiye’de, Nişantaşı Beymen ve Kanyon Harvey Nichols’ta satılıyor olacak. Markanın güzellik ve kozmetik ekibinden Raphael Delaportas ile alışveriş merkezli bir röportaj yaptık. Delaportas, ağır makyaj diye birşeyi ilk defa Türkiye’de duyduğunu söyledi.

Bobbi Brown markasını diğer kozmetik markalarından ayıran nedir?

-
Bobbi, kadınların ayna karşısında saatlerini harcamadan, sadece 10 dakika içinde güzelleşebileceklerine inanır. Onlara taze, temiz ve modern bir görünüm vaadeder.

Ürünlerinizin diğerlerinden farkı var mı?

-
Fondöten ve gözaltı kapatıcısında ilk defa sarı bazlı tonları kullananan Bobbi Brown olmuştur. O zamana kadar tüm kozmetik markaları pembe bazlı tonlarda üretim yapıyordu. Sarı bazlı fondöten ve kapatıcılar kadın teniyle daha iyi uyum sağlar. Yüzünüzle boynunuz arasında renk farkı olmaz. Fondöten cildinizin devamı gibi görünür.

En çok hangi ürününüz satıyor?

-
Fondöten, gözaltı kapatıcısı ve pudra. Her ırktan, her ten renginden kadın için onlarca tonda fondötenimiz var.

KENDİNİZİ FARKLI SUNMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ

Bobbi Brown trendleri mi takip eder, kendi stiline mi sadık kalır?

-
Kadının kendisi gibi olması gerektiğine inanıyoruz. Kocasına ya da sevgilisine kendisini sürekli farklı şekillerde sunmak zorunda olmamalı. Yüzünüzü değiştirmeye çalışmıyoruz.

Gösterişli ve dramatik makyaj yapmaktan hoşlananlar için doğru marka değilsiniz sanırım.

-
İlk defa Türkiye’de duyduğum bir terim var. Ağır makyaj diye bir tanım kullanıyorsunuz. Bu bana ağır sanayi gibi birşeyi çağrıştırıyor. Biz daha çok "smoky" (puslu) terimini kullanıyoruz. Yani gözlerde daha koyu tonların kullanıldığı makyaj stili. Bu tip bir makyajın ille de ağır ve güçlü olması gerekmez. Bizim ürünlerimiz ile de böyle bir makyaj yapabilirsiniz. Ama biz kadınların daha dişi görünmesini, hissetmesini istiyoruz. Daha tatlı ve yumuşak.

Makyaj malzemesi satın alacaklara işlerini kolaylaştıracak ipuçları verilebilir mi?

-
Tüm ürünlerden ayrı ayrı satın almak zorunda değilsiniz. Neticede elinizde nasıl kullanacağınızı bilemediğiniz bir yığın ürün olur. Bunun yerine bizim yardımımızla kendi yaratacağınız setleri tercih edebilirsiniz. Böylece içine ihtiyacınız olan şeyleri koyar, ihtiyacınız olmayanları çıkarırsınız. Çok fazla para harcamak istemiyorsanız size şu temel malzemeleri önerebilirim: Temizleyici, bakım kremi, göz kremi, fondöten, gözaltı kapatıcısı, pudra, bir veya iki far ve bir ruj.

Bir kadının makyaj çantasında mutlaka olması gereken üç malzemeyi sıralar mısınız?

-
En önemlisi gözaltı kapatıcısı. Siyah halkalar insanı yorgun ve sağlıksız gösterir. Bu olduktan sonra geri kalan malzemelerin hiçbirine ihtiyacınız olmayabilir. Ama ille de üç ürün sayacaksak, diğerleri iyi bir cilt bakım kremi ve allık olmalı. Allık da kadına sağlıklı bir görünüm kazandırıyor.

TÜRK KADINI MAKYAJDA DEMODE

Gözaltı kapatıcısının tonu nasıl seçilmeli? Bizde gözaltları bembeyaz dolaşan, ikiyüz metreden kapatıcı sürdüğü belli olan kadınlar var da...

-
Maalesef dünyanın her yerinde durum böyle. Gözaltı kapatıcısı fondötenden iki ton açık olmalı.

Kadınların makyajda en sık yaptıkları hatalar neler?

-
Yanlış renkte seçilen fondöten. Sokakta maske takmış gibi dolaşan kadınlar görüyoruz. Bir de yanlış renkte seçilen ve yanlış sürülen allıklar var. Buruna çok yakın bir yerden başlayıp kulaklara doğru gitmeli ve sonra biraz aşağı inmeli.

Diyelim ki önümüzdeki sezon için, cebimde üç ruj ve üç far alacak kadar para var. Hangi renkleri seçmeliyim?

-
Ruju çok doğal bir renkte seçmekte fayda var. Böylece her renk kıyafetle giyebilirsiniz. Farlardan biri şampanya, ikincisi hafif pembe, üçüncüsü ise hafif kahve tonlarında olabilir. Bu üç rengi aynı anda sürebilirsiniz.

Makyaj malzemelerinin ömrü ne kadar oluyor?

-
Bu konuda uzman değilim ama tecrübelerime dayanarak söylüyorum; farlar iki sene, ruj ise bir sene kadar dayanıyor.

Birkaç gündür İstanbul’dasınız. Türk kadının makyaj alışkanlıkları hakkında fikir sahibi oldunuz mu?

- Evet, Türk kadınları güçlü renkler kullanmaktan hoşlanıyor. Bu maalesef biraz demode.
X