Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ağır geldi

SPORDA bazı günler vardır. Çok istemenize rağmen amaçlarınızın hiçbirini gerçekleştiremezsiniz. Bu ya rakibin çok güçlü olmasından ya da sizin yeterli konsantrasyonu sağlayamamanızdandır.

Japonya’da düne kadar harikalar yaratan ve rakiplerine teslim olmayan ay yıldızlı gençlerimiz son olimpiyat şampiyonu Arjantin karşısında işte böyle bir hüsran yaşadı. Maç öncesi rakibin gücüne işaret eden Tanjeviç, iyi savunma yapılmasını, guardlara dikkat edilmesini ve rakibe mutlaka baskı yapılmasını istedi.

7 sayı atabildik

Ancak açık söylemek gerekirse bu uyarıların tümü ikinci çeyrekten sonra unutulup gitti. Çünkü Arjantin son derece deneyimli ve etkili bir takımdı. Giderek sertleştirdikleri savunmalarıyla ne şutörlerimize çembere baktırdılar, ne de uzun uzunlarımıza pas aktarmamıza imkan sağladılar.

Kötü hücum ederek başladığımız karşılaşmada Cenk’in gayretiyle bir an direnir gibi olduk. Farkı kapatıp öne bile geçtik. Ama dedik ya, Arjantin bu turnuvanın en iyi takımlarından biriydi. Açıkçası bize ağır geldi. Ayrıca ikinci çeyrekte toplam 7 sayı üretmemiz kaderimizi belli etti.

Tanjeviç konuşmadı

Bugüne dek inançlı ve inatçı mücadeleleriyle alkışladığımız basketbolcularımız bir makine gibi işleyen Arjantin karşısında moral güçlerini yitirince çaresizce teslim bayrağını çekti. İş bir aralar öyle bir hale geldi ki, Tanjeviç molalarda konuşma gereğini bile duymadı.

Buraya kadar büyük bir mücadele vererek son 8 takım arasına girme başarısını gösteren milli takımımızda bu kez biraz daha fazla mücadele bekliyorduk ama olmadı. Yapacak fazla bir şey yok. Ama önümüzde beşincilik gibi önemli bir hedef var. Şimdi çöken moralleri yeniden toparlamalı, hedefe kilitlenmeliyiz.

NBA’ciler de olsa fark etmezdi

Bu genç takımın kat edeceği daha çok yol var. Arjantin takımı bu noktaya 15 sene birlikte oynayarak geldi. Biz henüz ilk turnuvamızda bu çocuklardan kaldıramayacakları bir yük beklersek ileride daha büyük hayal kırıklığı yaşarız. Bu yüzden onlara kendilerini toparlamaları ve bugün bulundukları noktadan daha yukarıda derece yapmaları için yüreklendirmeliyiz. Hedefteki dünya beşinciliğine konsantre etmeliyiz.

Yenilgiden sonra Mehmet Okur ve Hidayet Türkoğlu’nun olması halinde daha iyi bir sonuç alacağımızı ileri sürenler çıkacaktır. Bunun asla gerçekle ilgisi yok. Mükemmel basketbol oynayan ve rakiplerini kolay geçen Arjantin karşısında kim olursa olsun değişmezdi. Bu Arjantin, Amerika’yı geçip Dünya Şampiyonu olursa hiç kimse şaşırmasın. Çünkü turnuvanın en iyi takımlarından biri.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI