« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ağır cezalık!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Metin SERTOĞLU

Ahmet Tüfekçi, Ayvalık Belediye Başkanlığı'na dört yıl önce aday olduğunda; ‘‘Atatürk'ü sevenlerin oyunu istiyorum’’ sözleriyle, MHP'li olarak kazandığı seçimin ardından, ‘‘Başkanın partisi olmaz’’ diyerek bağımsızlığı seçmiştir. Hiç evlenmemiş, ‘‘Bekarlık sultanlıktır’’ diyor da, sultandan ziyade gönlünü kalenderliğe teslim etmiş. Altında hurda bir Renault otomobil, sabah namazından sonra yollara düşüyor, soför, koruma hak getire. Sabah çorbasını temizlik işçileriyle içip, üç-beş saatlik günlük uykusunu da itfaiye koğuşunda gideriyor.

Mahalle aralarındaki minarelerden ezan, çevre tepelerin ekostik kuytularında Yunus Emre'yi, Mevlana'yı yorumluyor. Başkanlık maaşını son kuruşuna kadar garibanlarla paylaşıyor. Sokaklarda dilenen bir kişiye rastlamak mümkün değil. Milli mücadele günlerinde ilk kurşunun düşmana Alb.Ali Çetinkaya'nın sıktığı tepeye, devletin maddi teşvikiyle başlatılıp yarım bırakılan gazino binasını onarıp, huzurevi yapmak için kolları sıvamış.

Beş katlı, beş yıldızlı bir otelden farksız bu görkemli abideyi vatandaşların gönüllü ve maddi destekleri ile bitirmiş. Mayıs ayında açılış için Genel Kurmay Başkanımız Sn. Karadayı Paşa'yı davet edecekmiş. ‘‘Huzurevi'nin bir bölümünü orduya tahsis edeceğim, gazilerimize hakları olan onurlu huzuru vereceğim’’ diyor. Her bir ayrıntı, en ince detayına kadar hazırlanmış. Helikopter pistinden, kalorifer yakıtına kadar. Çevreyi kirletmesin diye petrol yerine, zeytin küsbesi yakılacakmış.

‘‘Ağaç kestirmem, hayvan öldürtmem’’ sloganıyla sürdürdüğü çağdaş hizmetlerin bir diğeri ise; başıboş kedi ve köpekler için yaptırdığı, ülkemizde bir eşi daha bulunmayan barınaklarda ameliyathane, yemekhane gibi hizmetler veteriner uzmanların denetiminde veriliyor. 600 civarındaki köpeği her gün ziyaret eden başkana hayvancıklar adeta alkış tutuyor.

Genç başkan zaman zaman Ayvalıkspor'la antrenmana çıkıp, futboldaki hünerlerini göstermekten geri kalmıyor. Henüz dört yılını doldurmadan ortaya koyduğu eserleri göstermekle bitiremiyor. Belediyenin tek bir kuruş borcu yok, yatırımları da oldukça çok! Güçlü iş makinaları parkının yanı sıra; sanayi çarşısını bitirmiş, yeni kurduğu fabrikasında kendi asvaltını üretiyor, yeni çevre yolları açıyor. Daha neler neler yapmış, yazmakla tükenmez.

Bu çağdaş, örnek belediye başkanı şimdi ağır cezada yargılanıyor. Öncesi gazino şimdinin huzurevinin olduğu yer SİT alanıymış. Bu kelime önceleri kendine deterjan markası gibi gelmiş, ama kazın ayağının öyle olmadığının henüz farkına varmış! Huzurevi yerine gazinoyu tamamlasaymış paçayı kurtaracakmış! ‘‘Atamın ruhu her zaman olduğu gibi beni kurtaracak, kurda kuşa yem etmeyecektir’’ diyor.

Son sözü Kültür Bakanı Sn. İstemihan Talay söyleyecektir.Bunları da Beğenebilirsiniz