SAKARYA HABERLERİ

AGD Başkanı Gümüşel’den Basın Bayramı Mesajı

IHA
23 Temmuz 2015 - 14:53Son Güncelleme : 23 Temmuz 2015 - 14:54

ADAPAZARI GAZETECİLER DERNEĞİ BAŞKANI MUSTAFA GÜMÜŞEL, BASIN BAYRAMI SEBEBİYLE MESAJ YAYIMLADI

IHA

Adapazarı Gazeteciler Derneği Başkanı Mustafa Gümüşel, 24 Temmuz “Gazeteciler ve Basın Bayramı” nedeniyle bir açıklama yaptı.
Gümüşel mesajında şu ifadelere yer verdi; “24 Temmuz her yıl Türk basınından “sansürün” kaldırılması adı altında “Gazeteciler ve Basın Bayramı” kutlanmaktadır. Bugünün tarihçesine kısaca bakacak olursak, 2. Meşrutiyetin ilanıyla birlikte, çıkan gazeteler sansür memurlarına verilmeden basılmış ve bu tarihten itibaren de 24 Temmuz “sansürün kaldırılması” olarak tarihe geçmiştir. O günden bugüne gazetecilik mesleği özellikle “internet haberciliği” ve “sosyal medya” gibi büyük bir değişim yaşasa da zihinlerde fazla bir değişiklik olmamıştır. Maalesef günümüzde bazı gazetecilerin, basın ahlak kurallarına eksiksiz uymayı ve uygulamayı kendilerine vazgeçilmez ilke edinmeleri yönünde büyük zafiyet gösterdikleri ortadadır. Kaldı ki; iletişim etiğine uygun olmayan yayınlar yapıp, yanlı ve kasıtlı haberlerle belirli bir amaca hizmet edip gerçekleri gizlemeye çalışmanın da “sansürden” farkı yoktur. Tek fark; birinde haberler “sansür memurları” tarafından alenen kontrol edilir, diğerinde ise “derin sansürcüler” tarafından gizli yönlendirilir. Netice itibariyle, hakların kazanılması kolay değildir. Bize düşen bu mücadelede hiç bir oluşumun içinde yer almamaktır. Bu temenniyle “basın özgürlüğü” ile “şantajcı ve montajcı” medyayı karıştırmadan bizler; habere ulaşma ve yayınlama sürecindeki engellemelere karşı mücadelemizi, sonuna kadar sürdürmeye kararlı olduğumuzu duyurarak, tüm meslektaşlarımızın Basın Bayramını kutluyorum”.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden AGD Başkanı Gümüşel’den Basın Bayramı Mesajı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 14 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AGD Başkanı Gümüşel’den Basın Bayramı Mesajı haberi güncellenecektir.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:11
  • Guneş
   06:04
  • Öğle
   13:13
  • İkindi
   17:02
  • Akşam
   20:01
  • Yatsı
   21:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı