Gündem Haberleri

  Ağca’ya af yok

  Hürriyet Haber
  27.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gazeteci-yazar Abdi İpekçi suikasti nedeniyle idama mahkûm olan ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde yapılan yasa değişikliği ile bu cezası 10 yıla indirilen Mehmet Ali Ağca'nın, 'Şartlı Salıverilme'den yararlanamayacağı anlaşıldı. Mahkeme, avukatı aracılığıyla başvuran Ağca'nın salıverilme isteğini, daha önce aftan yararlandığı gerekçesiyle kabul etmedi.

  AĞCA:BU HAKSIZLIK

  İpekçi suikastinin bir numaralı sanığı olduğu gerekçesiyle 1980'de idama çarptırılan, ancak, Özal döneminde şartlı tahliyeyi öngören ve idam cezalarını 10 yıl hapse çeviren Terörle Mücadele Yasası'nın 1. maddesinden yararlanan Ağca'nın avukatı, geçen cuma aftan yararlanmak amacıyla Pendik Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. İnceleme yapan savcılık, yurtdışında bulunduğu için cezası ancak 1997'de 10 yıl ağır hapse çevrilen Ağca'nın dosyasını Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Mahkeme, daha önce aftan yararlandığı gerekçesiyle Ağca'nın bu talebini reddetti. Aftan yararlanmayı bekleyen Ağca'nın, dün açıklanan kararı duyduğunda ‘‘Bu haksızlık’’ dediği belirtildi.

  İki ayrı gasp suçundan Kadıköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 36 yıl ağır hapse çarptırılan 3713 sayılı yasa gereği ve iyi hali gözetilerek cezası 7 yıl 2 aya indirilen Ağca'nın, bu cezası nedeniyle aftan yararlanabileceği belirtilmişti. Aftan yararlanacağı iddiaları Ağca'yı, Papa Jean Paul'e suikast yapmak suçundan yargılayan Roma 2. Mahkemesi'nin savcısı olan Marini'yi de üzmüştü. Marini, İpekçi cinayetinde 8.5 yıl daha yatacak olan Ağca'nın affı için ‘‘Keşke bunu duymamış olsaydım. Bu haksızlık’’ demişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı