MALATYA HABERLERİ

Ağbaba: "Dün Madımak’taydık, Bugün Başbağlar’da"

IHA
04.07.2015 - 15:48Son Güncelleme : 04.07.2015 - 15:49

YEREL HABERLER MALATYA

IHA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ve bir grup CHP milletvekiliyle birlikte 22 yıl önce Başbağlar’da katledilen 33 masum vatandaş için yarın düzenlenecek anma törenine katılacak.
Konuya ilişkin CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba şu ifadelerde bulundu:
"Bizler CHP olarak Sivas’ta, Başbağlar’da ve Roboski’de yaşanan acıların ortaklığını fark eden bir partiyiz. 2 Temmuz’da Madımak Katliamı’nı anmak için Sivas’taydık. Bugün Başbağlar Katliamı’nı anmak üzere Erzincan’a gidiyoruz. Acıların yaşandığı 3 yeri de yıldönümlerinde hatırlayan ve her yıl ziyaret eden tek siyasi partinin CHP olduğunu belirtmek istiyorum.”
Ağbaba, “Maalesef 1993 yılı ülkemizde birçok kanlı olayın, katliamların, faili meçhul cinayetlerin yaşandığı, kaosun hız kesmediği bir yıldı. Her kesimden insanımızı bu karanlık yılda kurban verdik. Bunda her şeyden önce siyaset kurumunun büyük sorumluluğu vardır. Maalesef kamplaşmalar, siyasi ayrışmalar, ülkeyi yönetenlerin kutuplaştırıcı ifadeleri toplumda bu tür acıların önünü açıyor, tetikliyor. Bunu tarihte Başbağlar’da, Sivas’ta, 12 Eylül öncesinde çok yaşadık. Birileri ‘senin acın’, ‘benim acım’ diye acıları ayırdılar. Ölü insanların üzerinden dil, din, ırk ve mezhep ayrımı yaptılar. Unutmayalım ki, acıları karşılaştırmak ve insanları inancı üzerinden kamplaştırmak da bir insanlık suçudur. Bu acı hepimizin acısıdır” dedi.
Başbağlar Katliamı, Sivas Katliamı ve Uludere Katliamı gibi toplumu derinden sarsan olayların açıklığa kavuşturulmadan toplumsal vicdanın ve adalet anlayışının yerine gelmeyeceğini ifade eden Ağbaba, 22 yıldır failleri bulunup yargı önüne çıkarılamayan Başbağlar Katliamı’nın aydınlatılması için TBMM’ye Araştırma Önergesi verdi. Ağbaba, "Başbağların acısını bir nebze olsun dindirmek için TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partileri bu önergeye destek vermeye davet ediyorum" dedi.
Ağbaba şunları söyledi:
“Oy avcılığı uğruna nefret söylemleri kullananlar, kendinden olmayan herkesi ötekileştirdi. Bizim mücadele etmemiz gereken zihniyet, bize bu acıları çektiren, topluma nifak tohumu eken, kendi çıkarı için halk arasında kutuplaşma yoluyla kaos oluşturmaya çalışanlar ayrımcı zihniyettir. Bundan sonra böyle acıların yaşanmaması için atılacak ilk adım, her şeyden önce, geçmişte yaşadığımız acılarımızı sahiplenmekten, birbirimizi anlamaktan geçiyor. Toplumumuzda, acılar üzerinden ayrışma kültürü değil, acılarımız vesilesiyle birleşme ve birbirimizin acılarını sahiplenme kültürünün hakim olduğunu çok net biçimde görmeliyiz. Biz CHP olarak, yaşadığımız acıları unutmadan, yurttaşımızdan, ülkeyi yöneten en üst makama kadar herkese demokrasiyi, hoşgörüyü, barışı yayacak, kardeşliği pekiştirecek adımlar atmaya devam edeceğiz. Bu anlamda her türlü ayrımcılığın, kutuplaştırıcı mantığın ve şiddetin karşısında olacağız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Ağbaba: "Dün Madımak’taydık, Bugün Başbağlar’da" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ağbaba: "Dün Madımak’taydık, Bugün Başbağlar’da" haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   12:29
  • İkindi
   15:53
  • Akşam
   18:28
  • Yatsı
   19:53
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı