Gündem Haberleri

  Ağbaba: 76 yaşında 4 kalp krizi geçirdi neden cezaevinde

  ANKARA,(DHA)
  14.08.2014 - 11:51 | Son Güncelleme:

  CHP'li Veli Ağbaba, ' Diyarbakır Cezaevi'nde bulunan ve 4 kez kalp krizi geçiren 76 yaşındaki ağır kalp hastası Mehmet Emin Özkan'ın durumunu Meclis gündemine taşıyarak; ''19 yıldır cezaevinde olan, 4 kez kalp krizi geçirmiş 76 yaşındaki hasta tutsak Mehmet Emin Özkan'ın, tüm bu durumuna rağmen cezaevinde tutulma sebebi nedir?'' diye sordu.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 76 yaşındaki hükümlü Özkan için hastanenin 'cezaevinde kalması risklidir' raporu verdiğini dile getirerek "Hayatını kaybetmesi durumunda sorumluluk kime ait olacaktır?" ifadelerini kullandı.

  CHP'li Veli Ağbaba'nın soru önergesi şöyle; "Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde son dönemde 4 kez kalp krizi geçiren 76 yaşındaki ağır kalp hastası tutsak Mehmet Emin Özkan, bir hafta önce kaldırıldığı Diyarbakır Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan efor testi ardından cezaevine geri gönderilmiştir. 19 yıldır cezaevinde olan Özkan'ın eşi, eşinin sandalye üzerinde mama ile beslendiğini aktarmaktadır.

  Bu çerçeveden hareketle

  1- 19 yıldır cezaevinde olan, 4 kez kalp krizi geçirmiş 76 yaşındaki hasta tutsak Mehmet Emin Özkan'ın, tüm bu durumuna rağmen cezaevinde tutulma sebebi nedir?
  2- Diğer tüm hasta tutsaklar için de geçerli olan “toplum için sakıncalı olma durumu 'sandalye üzerinde mama ile beslenen' Özkan için de geçerli midir?
  3- Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden verilen 'cezaevinde kalması risklidir' raporuna rağmen, ismi geçen hasta tutsağın cezaevinde tutulmaya devam edilirken hayatını kaybetmesi durumunda sorumluluk kime ait olacaktır?
  4- Bakanlığınızın hasta tutsaklar ile ilgili mevzuat değişikliğini öngören bir çalışması mevcut mudur?"

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı