Gündem Haberleri

  Ağar: Yangınların nedeni 'Tayyip furyası'

  Elif DEMİRCİ/SELÇUK - DHA
  23.08.2006 - 12:59 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Kuşadası ve Selçuk çevresinde yanan ormanları inceledi. Ağar, Meryemana Evi'nde yaptığı açıklamada orman yangınlarında zararın fazla olmasının nedenini iktidarın kadrolaşmasına bağlayarak, “Körü körüne partileşme ve akıllı almaz Tayyip furyası nedeniyle orman yangınlarının önü alınamadı” dedi.

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, dün geldiği İzmir'de bugün sabah yangından etkilinen Kuşadası'nın Yeniköy, Kirazlı, Çınarlı, Gökçealan köyleriyle Selçuk'un Yenice köyünü ziyaret etti. Orman yangınında zarar gören köylülerle sohbet eden Ağar, Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarını da dinledi. Ağar, Kuşadası ve Selçuk'ta yanan ormanları inceledikten sonra geldiği Meryem Ana Evi'nde basın toplantısı düzenledi. Ağar, her yaz sezonunda çıkan orman yangınlarında bu defa tedbirde zafiyetin olduğunu ileri sürerek, partizanlığın orman idarelerinde yaygınlaştığını, görevlerin vekaletle idare edildiğini, tecrübeli ekiplerin görevden uzaklaştırıldığını iddia ederek, bu nedenlerden dolayı yangının önünü alınamadığını söyledi.

  Ağar, donanım eksikliğine anfibi uçakların yetersizliğine dikkat çekti. Ağar, doğal afetlerin zorluğunu vurgulayarak, yangınlara müdahalede yetersiz kalınmasını kadrolaşmaya bağladı. Ağar, “Bu iktidar eş, dost ve yakınlarını belli görevlere getirmek için fedakar insanları yerinden etti. Her yere ehil olmayan insanları getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Türk Hava Yolları'na, ormandan bayındırlığa kadar her yerde kadrolaşma var. 20-25 yılda kazandığımız ormanlar yok oldu. Bu körü körüne partizanlık ve akıl almaz Tayyip furyasının sonucudur. 1980 öncesi bunu yapan siyasi parti hala belini doğrultamadı. Bu hükümet üç günlük kıdemi olan insanı en üst makama getiriyor.

  Burası çadır devleti değil, buranın gelenekleri var. Ancak, bu yanlışlar, kadrolaşma, partizanlık bu hükümetin özelliği haline geldi. Bu hükümetten en kısa zamanda kurtulmak lazım. Yapılacak iş Türkiye'de aklı selimin hakim olduğu ehliyete sahip yöneticileri işbaşına getirerek, bu zorlukları aşmaktır” dedi.

  Ağar, orman yangınlarının sabotaj olma ihtimali üzerine, yaptığı açıklamada ise “Arkasında kimler ve neler var bunlar açığa çıkarılmalı. Eğer PKK üstlendiyse tam ona yakışan bir eylem, orman yakmakta çocuk öldürmek gibi” dedi. Ağar, daha sonra yazlığının bulunduğu İzmir'in Çeşme ilçesine hareket etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı