Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ağar: Lübnan'a barış gücünün görevi netleşmeli

  ANKARA(ANKA)
  17.08.2006 - 14:58 | Son Güncelleme: 17.08.2006 - 14:58

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Lübnan'a asker gönderme konusunda peşinen "evet" ya da "hayır" demenin yanlış olduğunu söyledi. Ağar, barış gücünün görevinin "açıkca" ortaya konulması gerektiğini bildirdi.

  Ağar, hükümetle toplu görüşme masasına oturan Memur-Sen ve Kamu-Sen'in Sıhhiye'de kurdukları çadırlarını ziyaret ederek destek verdi. Ağar, Lübnan'a Türk askeri gönderilmesi konusundaki soruları yanıtladı. Mehmet Ağar, Birleşmiş Milletler'in (BM) ateşkeş kararında Hizbullah'ın silahsızlandırılması, bu görevin de Lübnan ordusu tarafından yapılması, BM Barış Gücü'nün de buna yardımcı olmasının istendiğine dikkat çekti.

  Barış Gücü'nün komutasını alacak Fransa'nın görevinin tam açıklığa kavuşmadığını dolayısıyla net bir şey söyleyemeyeceğini açıkladığını anımsatan Ağar, "Türkiye'nin asker göndermesi günübirlik değerlendirilebilecek bir karar değildir. Burada BM Barış Gücü'nün görevinin ne olduğunun açıkça ortaya konulması lazımdır. Şu an için bu konuda peşinen evet ya da hayır demenin hepsi yanlıştır. Hükümet tarafından meclisle paylaşılmadan bir karar verilmesi doğru değildir" dedi.

  TAYYİP ERDOĞAN BULVARINA YORUM YOK

  Ağar, Esenboğa protokol yoluna Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adının verilmesini nasıl değerlendirdiği sorusunu yanıtlarken ise "Bunlar küçük işler bizim için. Onu halk değerlendirir" demekle yetindi.

  MEMURLARA ÖĞÜT: BİRLİKTE HAREKET EDİN

  Memur-Sen ve Kamu-Sen'e toplu görüşmelerde destek veren Ağar, sendikalara tavsiyede bulundu. Masada sendikaların karşısında hükümetin değil IMF yetkililerin oturduğunu savunan Ağar, "Memur sendikaları birliktelik içinde, müşterek bir tavır ve direnç içerisinde toplu görüşmeleri sürdürmeliler" şeklinde konuştu.

  Kamu çalışanlarının yüzde 95'nin yoksulluk sınırı altında yaşamaya mahkum edildiğini söyleyen Ağar, "Türkiye'nin bu ekonomik program ile bir yere gitmesi mümkün değildir" dedi.

  AĞAR'A AŞIK MORALİ

  Ağar'a Memur-Sen çadırını ziyaretinde Aşık Zeki Erdali, okuduğu dörtlüklerle moral verdi. Çadırdan ayrılırken Aşık Erdali ile basına poz veren Ağar, "Aşıkların bir özelliği var. Onlar saz elde adım adım gezen insanlar. Halktan ne alırsa sazının tellerinden o dökülür. Durum iyi gözüküyor anlaşılan” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı