Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ağar: Kimsenin malında gözümüz yok

  ANKA
  08.02.2006 - 13:54 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün mal varlığını açıklamasının iyi olduğunu, bu sürecin belki siyasetin finansmanı, şeffaflığı, açıklığı konusundaki gelişmeleri de sağlaması açısından hayırlı olduğunu söyledi.

  Başbakan Erdoğan’ın "AKP’nin er meydanından kaçmayacağı" sözüyle ilgili olarak da Ağar, "Seçim kastediliyorsa hodri meydan. Türkiye zaten kaçınılmaz olarak bu sene içerisinde seçime gidecektir. Bugün itibariyle hükümetin seçimi istediği zaman yapmak konusunda hala inisiyatif vardır. Bir müddet sonra inisiyatif de elinde olmayacaktır" yanıtını verdi.

  Mehmet Ağar düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin üç temel sorununun, istihdam, verimlilik ve küresel ekonomide etkinlik sağlayacak bir Türkiye olduğuna işaret etti. Bu hükümet döneminde işsizliğin giderek en üst boyutlara doğru tırmandığını kaydeden Ağar, artık resmi rakamlarla bile yüzde 10’ların üzerine çıkan işsizliğin gayrıresmi araştırmalarda yüzde 20’ler civarında olduğunu söyledi. Ağar, eğitimli kesimdeki işsizlik oranının da yüzde 30’lar civarında görüldüğüne işaret etti.

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ağar, dün Başbakan Erdoğan’ın mal varlığını açıkladığının anımsatılması üzerine, "Kimsenin malında, mülkünde gözümüz yok. Bunların takdirini millet yapacaktır. Yapılmış olması iyi olmuştur. Her şeyin takdirini millet yapacaktır ve bu süreç belki siyasetin finansmanı, şeffaflığı, açıklığı konusundaki gelişmeleri de sağlaması açısından hayırlı olmuştur" diye konuştu. Erdoğan’ın "AKP’nin er meydanından kaçmayacağı" sözüne de, "Seçim kastediliyorsa hodri meydan" yanıtını veren Ağar, şöyle dedi: "Türkiye zaten kaçınılmaz olarak bu sene içerisinde seçime gidecektir. Bugün itibariyle hükümetin seçimi istediği zaman yapmak konusunda hala inisiyatif vardır. Bir müddet sonra inisiyatif de elinde olmayacaktır. Onun için Türkiye 4 seneyi aşkın hiçbir dönemde seçime gitmedi. 1950’den bu yana hep 4 sene ve altındaki sürelerde seçime gitti. Bu süreçte Türkiye’de bir seçimin yolunu açık tutmaktadır ve bu sene seçim olacaktır. Hükümet de bence bundan kaçılamayacağını görüyor."

  GENSORUYA DESTEK

  Mehmet Ağar, CHP’nin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında verdiği gensoru ile ilgili bir tavır belirleyip belirlemediklerinin sorulması üzerine de, "Gensoru görüşmeleri yapıldıktan sonra orada bizim vicdanen tatmin olmayacağımız sonuçlar ortaya çıktığında elbette ki ’kabul’ yönünde oy vereceğiz. Kendi bakanlarının hali, tavrı kendi gruplarının vicdanını rahatlatıyorsa bizim söyleyecek bir şeyimiz yok" diye konuştu.

  Ağar, FİFA’nın İsviçre maçında çıkan olaylar nedeniyle Türkiye’ye verdiği cezanın anımsatılması üzerine, "Her olayda olduğu gibi burada da maalesef bir yönetemeyen hükümet sendromuyla Türkiye karşı karşıyadır" dedi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı