Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ağar: Başbakanın derinliği yok

  DHA-Elif DEMİRCİ- Turan GÜLTEKİN/İZMİR
  09.07.2007 - 17:52 | Son Güncelleme:

  DEMOKRAT Parti (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Alsancak Gündoğdu Meydanı'ndaki mitinginde gösterilen Erdoğan'ın Red Kit, diğer siyasi partilerin Daltonlar'a benzetildiği ve atına binip giden Erdoğan'ın arkasından nal toplayarak tasvir edildikleri karikatüre sert tepki gösterdi.

   Ağar, “Başbakan'ın ciddi eserler okuyacak kültürel birikimi yok. Derinliği olmadığı için boş işlerle meşgul. Gitsin, Red Kit, Tommiks, Teksas okusun, çocuk sinemalarına gitsin” dedi.

  Mehmet Ağar, metropol ilçeleri ziyaret etmek üzere İzmir'e geldi. Ağar, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda partilileri tarafından karşılandı. Ağar, ‘Kırat’ otobüsüyle şehir turuna çıkmadan önce, havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mehmet Ağar, şunları söyledi:

  “Başbakanı ciddiyete davet ediyorum. Türkiye ciddi başbakanların ülkesi. Başbakan gitsin Red Kit, Tommiks okusun. Başbakanın ciddi eserler okuyacak kültürel birikimi yok. Biz ciddi işlerle uğraşıyoruz. Önemli konuları kavrayamaz. Kalkınma, dış politika, terörle mücadeleyi kavrayamaz. Bunlar birikim işi. Temelden gelmesi lazım. Onun için Tommiks, Teksas, Red Kit okumaya devam etsin. Oralardan bir çözüme doğru gider inşallah.”

  DP Genel Başkanı Ağar, AKP'nin “Bu kalabalık mitingten sonra hiçbir siyasi parti Gündoğdu'ya çıkmaya cesaret edenez” açıklamasını da değerlendirdi. Ağar, İzmir'de miting yapmayıp, şehir turu atmaya aylar önce karar verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

  “Bunların hesabı, taşıma esası, ihaleleri belli. Milletin gözüne sokarcasına aşırı maddi imkanlarla, bayraklar, posterler, fotoğraflar yaptırıyorlar. Biz bugün AKP'nin bir ilde harcadığı parayı, ancak ülke genelinde harcayabiliyoruz. Ama biz ülkenin vicdanlarının partisiyiz. Bizim işimiz helalin partisi olmak. Herkes Türkiye'de özelleştirme rezaletini görüyor. Kişiye özel imtiyazlı ihalelerin siyasetin hangi kaynaklardan finanse edildiğini, İzmir'in içine dün ne kadar yabancı plakalı araba geldiğini biliyoruz. Bunların hepsi kendini aldatır. 23 Temmuz sabahı hep beraber göreceğiz. İzmir demokrattır. İzmir ne yapacağını bilir. Akıl hocasına ihtiyacı yoktur. Değirmenin suyunun nereden geldiği belli olmayan harcamalarla, milletin vicdanlarında kimse yer bulamaz.”

  Ağar, Petkim'in özelleştirilmesini de eleştirerek, “Petkim seçime 15 gün kala kapkaç mantığıyla ne idüğü belirsiz tarzda özelleştirilerek bu milletin kaynakları peşkeş çekilmektedir. Bunun hesabını soracağız. Yıllık 1.5 milyar dolar cirosu olan bir yeri arsa parasının altında bir fiyata özelleştirmelerinin hesabını hukuk yoluyla bu millet soracak. Böyle kapkaç yok” dedi.

  DP lideri Ağar, otobüsün ön camından halkı selamlayarak Gaziemir, Konak, Buca, Balçova, Narlıdere, Bornova, Karşıyaka ve Çiğli'yi gezecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı