Gündem Haberleri

  Ağar: Başbakan, Cumhurbaşkanlığını seçim propagandası olarak kullandı

  DHA-Arzu ÇETİK/İZMİR
  10.07.2007 - 13:09 | Son Güncelleme:

  Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanlığını seçim propagandası olarak kullanmakla suçladı.

  Mehmet Ağar, dün ilçeleri ziyaret etmek üzere geldiği İzmir'de kaldığı Hilton Oteli'nde bu sabah basın toplantısı düzenledi. DP İzmir milletvekili adaylarının da katıldığı basın toplantısında konuşan Ağar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili zamanında uzlaşmayı sağlamamak ve seçim propagandası olarak kullanmakla suçladı.

  Gazetecilerin Başbakan Erdoğan'ın “11'inci Cumhurbaşkanı'nı TBMM'nin seçeceğini ve uzlaşmaya hazır olduğunu” söylediğinin hatırlatması üzerine Ağar, şöyle konuştu:

  “Başbakan 3 aydır söylediği herşeyden vazgeçti. Bu uzlaşmayı zamanında sağlasaydı bu tablo olmazdı. Ama ne lazımdı? Seçim döneminde istismar edilecek bir konu lazımdı. Uzlaşma şimdi mi aklınıza geldi? Toplumsal gerginlikleri ortadan kaldıracaklarını söyleyeyenler 4.5 sene AKP- CHP uzlaşması üzerine Türkiye'yi ikiye bölmeye çalışmışlardır. Milletin sağduyusu buna izin vermez. Uzlaşma arayacağını söyleyerek, Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullandığı bütün argümanları ortadan kaldırmıştır. Cumhurbaşkanı seçimini propaganda aracı olarak meydanlarda kullanmaya başladı.”

  Ağar, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili halkın en doğru sonucu verebileceğini dile getirerek, “Halk hiç yanılmaz. Milletin dışında güvenebileceğimiz başka birşey yok” dedi.

  ‘SANDIKTAN KORKMAMAK LAZIM’

  Başbakan Erdoğan'ın meydanlarda çiftçiye, memura, işçiye, emekliye, KOBİ'lere söyleyecek sözü olmadığını iddia eden Ağar, şunları söyledi:

  “Dış politikada Türkiye'ye itibar getirdik diyor. Getirdiğiniz itibar sadece yüksek faiz. Türkiye'de tek başına iktidarlarda tekstil, turizm hamleleri yapılmıştır. Burada yapılan bir tek iş vardır. O da alınterleri faiz yoluyla yurt dışına transfer edilmiştir. Millet bu yolun devamını kesecektir. Allah'a şükür sandık, demokrasi var. Türkiye'ye itibarı olduğu için yabancı sermaye geliyor deniyor. Yabancı sermayeye ucuza satılan şirketleri almak için geliyor. Bunu görmemek için saf olmak lazım. Millet görüyor. Türkiye'nin itibarı bize Irak'ta, Ortadoğu, ABD, Kıbrıs'ta, elimizden kaçırılan petrol, doğalgaz boru hatlarında lazım. Türkiye'nin esamesi okunmaz hale gelmiştir. Türkiye AKP'den çok büyüktür. Millet, 22 Temmuz akşamı o iktidarı ortaya koyacaktır. Seçimden sandıktan korkmamak lazım. Önemli olan seçimin sandığın Türkiye'nin önünde mevcut olması. Sandığın olduğu her yerde biz oluruz.”

  ‘PROPAGANDA ETİKETİYLE YARDIM UTANÇTIR’

  AKP'nin Sosyal Yardımlaşma Fonu'ndan vatandaşlarla seçim öncesi çeşitli yardımlarda bulunduğunu söyleyen Ağar, “Parti flamalarıyla yiyecek dağıtılıyor. Bu fonu Turgut Özal çıkardı. Maliye, milletin devletin bütçesiyle oluşmaktadır. Bir partinin bütçesi olarak kullanılamaz. Türkiye'nin her yerinde bunlar yapılıyor. Muhtaca yardım işi gizli saklı yapılan işlerdir. Bir partinin propaganda etiketiyle yapılamaz. Bunlar utançtır” diye konuştu.

  ‘İZMİRSİZ OLMAZ’

  İzmir'de dün yaptığı ilçe ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ağar, programın yoğunluğu nedeniyle ikinci bölgeyi yapamadığı ziyaretleri önümüzdeki günlerde yapacağını açıkladı. Ağar, “İzmir'e tekrar geleceğim. Balıkesir ve Denizli mitingleri var. Gerekirse bu mitingler arasında İzmir'e geleceğiz. İzmirsiz olmaz” dedi.
  İzmir'i demokratlığın, siyasette değişimin lokomotifi olarak gösteren Ağar, “Adaylarımız İzmir ile özdeşleşmiş, geçmişinde toz zerresi kadar sıkıntı bulunmayan profilleriyle İzmirli'nin karşısında. Seçim kampanyasının başlangıcında partimiz aleyhine oluşturulmak istenen olumsuz yargının değiştiği görülüyor ve buradada yine her zaman olduğu gibi İzmir'in öncülüğünde Ege Bölgesi yapmıştır. Tarihi misyonu yerine getirir, yeniden DP'yi iktidara taşıyacak çok güçlü adımları çoğaltarak taşıyor. Bundan da çok büyük memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı