Gündem Haberleri

  Ağaoğlu: İnternetli kahvehane dönemine geçilmeli

  DHA
  23.01.2011 - 11:48 | Son Güncelleme:

  Türkiye Kahveciler Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanı Murat Ağaoğlu, kahvecilerin sigara yasağıyla düşen işlerini yeniden artırmaları için internet ve bilgisayarın olduğu modern kahveciliğe geçiş yapmaları gerektiğini söyledi.

  Ülke genelinde yaklaşık 250 bin kahvehane bulunduğunu belirten Ağaoğlu, 19 Temmuz 2009’da yürürlüğe giren sigara yasağından sonra 1 milyon çalışandan 250 bininin işini kaybettiğini öne sürdü. Esnafın, bir bütün zincirin bir halkası gibi olduğunu kaydeden Ağaoğlu, "Birimizin sorunu hepimize yansır. Diğer esnafımızın işleri iyi olsun ki, çay içsin, misafirlerine çay söylesin. İnsanlar stresliyse evine gitmeden önce kahveye gelip oyun oynayarak stres atıyor. Doğal olarak sinir ve stresini ailesine yansıtmamış oluyor. Streslerini kahvehanelerde attıkları için evlerinde de herhangi bir sorun olmuyor" diye konuştu.

  KOLAYLIK SAĞLANMALI

  Havaların soğumasıyla birlikte bir çok kahvehanenin, ısıtma cihazlarıyla dış mek?nlarda ısıtma işlemi yapmak zorunda kaldığını, havalandırma ve yeni düzenleme için maddi kaynak gerektiğini söyleyen Murat Ağaoğlu, "Sigara yasağından etkilenen esnafımıza vergide, Bağ- Kur’da kolaylık, SSK priminde indirim, faizsiz bir kredi verilmesi maddi yönden büyük destek sağlar" dedi.

  Ağaoğlu, KOSGEB’in açıkladığı kredi paketinde kahvecilerin yer almamasına üzüldüklerini belirtirken, "Bence ilk yararlandırılması gereken kahveci esnafıydı. Bu konuyla ilgili isteğimizi bakanlıklara yazdık" diye konuştu.

  KAHVEHANELER YENİLENMELİ

  Kapalı alanlarda sigara yasağının ardından kahveci esnafının düşen gelirlerini artırmak için yeniden bir yapılanma içerisine girmesi gerektiğini açıklayan Ağaoğlu, "Artık çağımızda modern kahvehane dönemi başladı" dedi. Murat Ağağlu, şunları söyledi:

  "Esnafımız kahvesinin fiziki yapısını değiştirmesinin yanı sıra, ücretsiz internet ağından müşterisinin yararlanmasını sağlamalıdır. Gerekiyorsa birkaç bilgisayar koymalıdır. Ayrıca kitaplık, gazete, zeka oyunları bölümü ile desteklemelidir. Kısaca sigara yasağından düşen işlerini yeniden hareketlendirmek için yenilik yapması gerekiyor."

  İLK ÖNCE UYARI

  Sigara yasağını denetleyen kurumların da kendilerine yardımcı olmasını isteyen Murat Ağaoğlu, "Direkt ceza yazma yoluna gidilmemeli. Esnafa ceza kesmek sorun değil. İlk başta birkaç kez esnafı uyarmak gerekiyor. Yasak daha çok yeni. Ama zamanla ben her şeyin düzene gireceğine inanıyorum" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı