Gündem Haberleri

  Ağalık sistemine isyan eden köylüler yarın oy kullanmayacak

  DHA
  21.07.2007 - 15:13 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR’ın Bismil İlçesi’ne bağlı Sinanlı Köyü sakinleri, 2 yıldır köydeki topraklarının sahibi olan Sinanlı ailesine karşı verdikleri mücadeleyi sürdürüyor. Ağalık sistemine tepki gösteren ve hiçbir partinin sorunlarıyla ilgilenmediğini belirten köylüler, yarın oy kullanmak için sandık başına gitmeme kararı aldı. Seçimden bir gün önce çeyiz sandığını seçim sandığı yaparak temsili oy kullanan köylüler, boş oy pusulalarını sandığa attı.

  Sinanlı Köyü sakinleri, topraklarına el koyduklarını iler sürdükleri Sinanlı ailesine karşı verdikleri mücadeleyi seçimlere de yansıtıyor. Hiçbir siyasi partinin kendi sorunlarıyla ilgilenmediğini söyleyen köylüler yarın sandığa getmeme kararı aldı. Bugüne kadar Diyarbakır, Ankara ve İstanbul’da yaptıkları ilginç eylemlerle gündeme gelen köylüler, bugün köyde seçim eylemi yaptı. Her evden 5 kişinin katılımıyla yaklaşık 700 kişi hazırladıkları ilginç pankartlarla köyde yürüyüş düzenledi.

  ‘Köylüyüz, haklıyız, kazanacağız’, ‘Köylü milletin efendisidir’ sloganlarıyla köyün girişinde kurulan ve mağduriyet adını verdikleri çadırda toplanan köylüler, getirdikleri bir çeyiz sandığını seçim sandığı yaptı. Hazırladıkları oy pusulalarını sandığa atan köylüler, daha sonra sandıktaki oyları çıkardı. Zarfların içinde, ‘ağalara oyumuz yok’ yazısı görüldü.

  Köylüler adına konuşan Halil Duru, kendilerinin 3 yıldan bu yana ellerinden alınan 29 bin dönüm arazi için mücadele ettiklerini, milletvekili adaylarının ve partilerin toprak sorunu ile ilgili bir programlarının olmadığını söyledi. Duru, “Parti ve adaylar oylarını artırmak için ağaların kapılarını aşındırıyor. Biz Sinanlı Köyü sakinleri olarak, bağımsız adaylardan ve partilerden umudumuzu kestik. Artık bizim için hepsi aynıdır. Biz bu ülkede vatandaş olarak görülmüyorsak, biz de vatandaşlık görevimizi yerine getirmeyeceğiz. Hiçbir partiye oy vermeyeceğiz, sandık başına gitmeyeceğiz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı