Ege Haberleri

EGE

  Ağaçlara dokunmayız

  Hürriyet Haber
  29 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Eylül 2000 - 00:01

  İZMİR Basma'nın kentin en değerli arazilerinden biri olduğunu ifade eden Ekrem Demirtaş, dut, çam, palmiye ve okaliptus ağaçlarının SİT kapsamında olduğunu söyledi, ‘‘Bu ağaçlık alana dokunmayız. Aksine 160 dönüm içinde en fazla 20 dönüme inşaat yaparız. İplik, dokuma fabrikaları, lojman, idare binaları, kreş, yemekhane ve depolardan oluşan toplam 105 dönüm alanda inşaat var. Buraları yıkıp, eğitim merkezi binalarını yapacağız. Büyükşehir yeni imar planı yapıyor. Biz burayı yeşil alan olarak istemiştik ve yeşil ağırlıklı olarak değerlendireceğiz’’ dedi.

  İZMİR Basma Fabrikası'yla ilgili dört aydır araştırma yaptıklarını belirten Demirtaş, fabrika üzerinde vergi dairelerinin de haciz şerhi olduğunu kaydetti. Bu konunun büyük sorun olmayacağını inandığını söyleyen Demirtaş, fabrika içindeki makina ve ekipmanların da Sümerbank tarafından alınacağını kaydetti. Fabrikada şilt, berat gibi tarihi eşyalarla bir tekstil müzesi kurabileceklerini söyleyen Demirtaş, ‘‘İzmir Basma'nın anahtarını aldıktan sonra projelerimizi daha net bir şekilde ortaya koyacağız’’ diye konuştu.

  Üniversite için uygun

  İTO'da Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın da önceki gün katıldığı toplantıda konuşan özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Yüksel Yalova, tesislerle ilgili bilgi verdi. Yalova, ‘‘706 işçi 55 memur çalışanı var. Biz de bunların kıdem tazminatlarını çözeriz. Özelleştirmenin gereği olarak çalışanları mağdur etmeyiz. Valilik bize başvursun. Özelleştirme Yüksek Kurulu'na gönderme yetkisi bende. Daha sonra da Başbakan Yardımcımız Devlet Bahçeli ve Başbakan Bülent Ecevit'in imzasına sunacağız. Özel İdare'ye devir gerçekleştikten sonra onlar da size 49 yıllığına kiralar. Böylece sorun çözülür’’ dedi. Yalova'nın bu sözleri böyle bir öneri beklemeyen İTO meclis üyeleri arasında büyük sevinç yarattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı