BURSA HABERLERİ

Ağaç kesim süresini kısaltan makineye dünya çapında ilgi

AA / Şaban KILIÇCI
15.01.2015 - 10:32Son Güncelleme :

- İnegöl'de bir firma tarafından üretilen ve 30 dakika süren bir ağaç ürünün kesim süresini 5 dakikaya indirdiği belirtilen Taşınabilir Elektrikli Paket Kesme Makinesinin, çok sayıda ülkeye ihracatı yapılıyor - Firma yetkilisi Can: "Daha önceleri elde kesim motoruyla yaklaşık 28 ile 35 dakika arası süren bir paketi kesme işlerimi bu makine sayesinde 4 ile 6 dakika arasında değişen süreçlere indirilmiştir"

AA / Şaban KILIÇCI

BURSA (AA) - İnegöl ilçesinde bir firma tarafından üretilen ve 30 dakikalık ağaç ürünün kesimi süresini 5 dakikaya indirdiği belirtilen "Taşınabilir Elektrikli Paket Kesme Makinesi (TEPKEM)", çok sayıda ülkeye ihraç ediliyor.

İlçede faaliyet gösteren ve tekstil, orman ürünleri ile gıda sektörlerine makine imalatı yapan bir firma, elektrikle çalışan ağaç kesim makinesi üretti.

Orman ürünleri üreten bir fabrikalarda operatörün kesim motoru ile 30 dakikada kesimini gerçekleştirdiği tomruk, palet, ağaç paket gibi ürünler TEPKEM ile 5 dakikada kesilebiliyor.

Firma yetkilisi Ozan Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürettikleri makinenin Türkiye'de ilk ve tek olduğunu söyledi.

Can, makinenin özellikle ağaç masif panel üreticileri, palet üreticileri, tomruk, ağaç paket kesme ihtiyacı duyan firmaların sıkıntılarına çözüm olan muhteşem bir buluş olduğunu belirterek, "Daha önceleri elde kesim motoruyla yaklaşık 28 ile 35 dakika arası süren bir paketi kesme işlerimi, TEPKEM sayesinde 4 ile 6 dakika arasında değişen süreçlere indirilmiştir. Tabii ağacın büyüklüğüne, kalınlığına, çeşitliliğine, sertliliğine göre değişkenlik gösterebilir. Fakat ortalama 30 dakikadan 5 dakikaya düşen bir zaman tasarrufu vardır" diye konuştu.

Normal kesim motoruna oranla birçok avantajının bulunduğunu dile getiren Can, şunları kaydetti:

"Elektrikli olmasından dolayı herhangi bir karbonmonoksit salımı yapmaz. Özellikle kapalı alanlarda tercih edilmesinin sebebi de budur. Çünkü benzinle çalışan kesim motorlarında ortama duman yayılır. Ayrıca diğer bir avantajı ise operatöre el kesim motoru ile çok yüksek miktarda enerji sarfiyatı olur. Bizim makinemiz ile çok rahatlıkla, enerji sarf etmeden, yorulmadan kesim işlemi yapılmaktadır."

- 7 ülkeye ihraç ediliyor

Ürettikleri ürünün 3 yıldır piyasada olduğunu ve yurt dışında 7 ülkeye ihraç ettiklerini ifade eden Can, "Ülkemizde daha çok Karadeniz Bölgesi ve Akdeniz Bölgesindeki imalatçılara hizmet veriyor. Yurt dışında ise Romanya, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Letonya gibi Balkan ülkelerine, Arap Ülkelerinden Suudi Arabistan ile Lübnan'a birer makine yolladık. Şu anda bayilik görüşmelerimiz devam ediyor. Avrupa'da Almanya'da yeni bir bayimizle anlaştık. Almanya'da Mayıs ayındaki Ligna fuarına katılıyoruz. Ligna fuarı da 2 yılda bir düzenlenen bütün dünyadan ziyaretçilerin geldiği çok ünlü ve kalabalık bir fuardır. Bu fuarda da Avrupa'yı ve Amerika'yı hedefliyoruz" diye konuştu.

Makineyi kullanan bir firmanın imalat sorumlusu Hüseyin Sevinç ise ürünün kendilerine sağladığı bir çok avantajın bulunduğunu belirterek, "Normal şartlarda bir paket ağacın kesilmesi yaklaşık yarım saat sürüyordu ve bunu bir erkeğin yapması gerekiyordu. Şimdi bayan operatörümüz bile rahatlıkla bu ürünü kullanabiliyor. Şu anda bir paketin 4'e 5'e bölünmesi yaklaşık 5 dakika sürüyor" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Ağaç kesim süresini kısaltan makineye dünya çapında ilgi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 10 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ağaç kesim süresini kısaltan makineye dünya çapında ilgi haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:16
 • Guneş
  08:02
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı