Çukurova Haberleri

ÇUKUROVA

  Ağaç katliamı soruşturmasında kriz!

  İbrahim MAŞE (DHA)
  17.12.2014 - 11:35 | Son Güncelleme: 17.12.2014 - 11:35

  Mersin’de Toroslar Belediyesi’nin kaldırımlardaki ağaçları kesmesinin ardından Kaymakamlık tarafından açılan soruşturmada vatandaşlar ile Tapu Müdürü karşı karşıya geldi.

  Korukent Mahallesi’nde bulunan kaldırımlardaki ağaçların belediye ekipleri tarafından kökünden sökülüp başka alanlara taşınması ve bazılarının da kesilmesi sonucu, mahalleli tarafından Kaymakamlığa şikayet dilekçesi verilmiş, ardından da soruşturma başlatılmıştı. Soruşturmayı yürütmesi için Kaymakamlık tarafından görevlendirilen Toroslar Tapu Müdürü Ali Cırık’ın ifade almak istemediğini ve kendilerini kovduğunu iddia eden mahalleli, soruşturmanın tarafsız bir kişi tarafından devam ettirilmesi isteği ile Kaymakamlığa dilekçe yazdı. Kaldırımlarda ekili olan çam, zeytin ve turunç ağaçlarının sökülen köklerini gösteren mahalleliler, soruşturmanın usule uygun tamamlanması için girişimlerini sürdüreceklerini söyledi.

  Ağaç katliamı soruşturmasında kriz

  "Bizi kapıdan çevirdiler..."

  Konu ile ilgili ifade vermek için Toroslar Tapu Müdürlüğü’ne giden mahalle sakinlerinde Yasemin Aral (29), yaşanan ağaç katliamında rahatsız olduğu için ifade vermek istediğini belirterek, şöyle konuştu:

  "İfade vermek için gittim ama ifadem alınmadı. Kapıdan geri çevrildim. Tapu Müdürü ’İfade almayacağım, istemiyorum’ dedi. ’Siz bu görevi aldıysanız, bu masada oturuyorsanız ifade almak zorundasınız. Şikayetçiyiz ve hakkımızı aramak istiyoruz’ dedim. Bizi kapıdan geri çevirdi. ’İstediğiniz yere şia?yet edin. Kimsenin de ifadesini almayacağım ilgilenmeyeceğim, gelmeyin buraya uğraşmayacağım sizinle’ dedi. Kaymakamlığa başvuracağımı söylediğimde ’Git kime şik?yet ediyorsan et’ diye konuştu. Ne yapacağımızı şaşırdık. İnsanlar yıllardır buradaki ağaçları kendi paraları ile suladı. Belediye gelip sulamadı. 15-20 yaşında ağaçlar bunlar. Zeytin ağaçları dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da korunmalı. O ağaçlar katliam yapılırcasına sökülüp atıldı. Ağaçların bazıları gösteriş amaçlı başka yere dikildi sonra da kurudu zaten."

  Dört mahalleli ile birlikte ifade vermek için gittikleri Tapu Müdürlüğü’nde tepki ile karşılandıklarını ifade eden Ayten Güler adlı vatandaş ise sorunun çözümü amacıyla Kaymakamlığa dilekçe verdiklerini anlattı.

  Ağaç katliamı soruşturmasında kriz

  "Herkesin ifadesini nasıl alalım?"

  Tapu Müdürü Cırık ise ifade verecek kişi sayısı yüzünden sondaj usulü ifade alındığını kaydederek şunları söyledi: "Söz konusu dilekçede yüzlerce isim var. Herkesin ifadesini nasıl alalım. Bu yüzden sondajlama usulü 15, 20 kişinin ifadesini alabiliriz. Zaten hepsi hemen hemen aynı ifadeyi veriyor. Ayrıca mahalleliyi örgütlemişler, şahidiz diye. Herkes aynı şeyi söylüyor, herkesi nasıl dinleyelim. Dosyayı tamamladım ve Kaymakamlığa teslim ettim. Gerekli işlemler orada yapılacaktır."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı