"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Ağaç budama kargaşası

Çankaya Belediyesi, Maltepe’de geniş arazisindeki Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nü birkaç yıl önce Birlik Mahallesi’ne taşıdı.

Seraların çoğu boşaltıldı, vatandaş bitki alımı için Birlik Mahallesi’ne gidecek, dilekçe verecek, Maltepe’ye gelip makbuzu yatırıp fidan alacakmış!
Cadde ve sokaklardaki ağaçlar da kaç yıldır budanmıyor, bakan yok.
Çankaya Belediyesi’nin internet sitesinde; vatandaşlar ağaç budanmasını istiyorlarsa (!) Cebeci-Kolej hattındaki Belediye Binası’na (Birlik Mahallesi’ndeki değil dikkatinizi çekerim) gidecek, bir dilekçe verecekmiş. Bu dilekçede “Budanması istenen ağaçların çevreye ve sokağa ne gibi zararlar verdiği” açıklanacakmış...
Yahu 40 yıldır kimseye sormadan ağaçlara her bahar bakım yapılırdı. Şimdi niye yan çiziliyor? Eski köye yeni adet... Pek çok ağaç alabildiğine uzayıp sokak lambalarını engeller hale gelmiştir. Yüksek sokak lambaları zaten göğü aydınlatıyor, geceleri sokaklar ağaç dallarından iyice karanlığa gömülüyor. Kimisi iyice yamulmuş, yıkıldı yıkılcak, rüzgarda savrulur durur. Hangi sokağı hangi bir ağacı yazayım?
Niye internet sitesinden şikayet kabul edilmiyor.
Deniz KANSU

Adres Çankaya imiş

ANITTEPE Yücetepe 87.sokaktaki iki 2 akasya ağacının budanması için Çankaya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne 2010’da ağaç budama mevsiminde müracaat ettim. İlk cevapta budama programına alındığı; ikinci cevapta ‘Söz konusu alana budama platformu (İmpeks) aracımız yanaşamadığından yardımcı olunamayacaktır’ denildi. Çankaya Belediyesi senelerdir aynı sokaktaki ağaçları rahatlıkla budayabiliyordu!
Daha sonra ‘Sokak 12 metreden büyük olduğu için Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat etmemizi söyledi. Büyükşehir’e ilettiğimde ‘talebinizi Çankaya ilçe belediyesine bildirmeniz gerekmektedir’ dendi.
Hasan GİRGİN

Gören yok mu

BU direk bir buçuk, iki senedir bu şekilde yolun ortasında duruyor. Bu yol Piyangotepe otobüslerinin güzergahıdır. Ahmet Şefik Kolaylı Caddesinin devamı olan caddedir. Bugüne kadar ne belediye ve ne de elektrik idaresi ilgilenmedi. Çok şükür bu güne kadar kaza olmadı. Bu tip durumların sorumlusu kimdir?

Ağaç budama kargaşası

X