« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ağabeyine özendi, hakem oldu

Yurt dışında maç yöneten ilk buz hokeyi hakemi Merve Sarımert, ağabeyine özenerek bu mesleği seçtiğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Babasının desteğiyle Kocaeli'de tekerlekli paten kursuna başlayan Sarımert, “Sevdam, İzmit'te başladı. Babamın desteği ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin tekerlekli paten kursuna başladım. Kocaeli'ne buz pistinin açılmasıyla tekerlekli patenden buza geçtim” dedi.

Kocaeli'de buz pistinin açılmasının ardından şampiyonalar, yarışmalar, gösteriler düzenlenmeye başlandığını ve kendisinin de bu organizasyonları izlemekten keyif aldığını belirten Sarımert, “Ağabeyim buz hokeyi hakemliği yapıyordu, ona özeniyordum; ben de yapmalıydım. Buz hokeyi hakemi olmamda en büyük etken, ağabeyim Fatih Sarımert ve rahmetli hocam Şefik Sezer Seçkin oldu” diye konuştu.

MESLEĞİNİ DUYAN ŞAŞIRIYOR

Buz hokeyi hakemliği yaptığını söylediği herkesin ilk anda şaşırdığını ifade eden Sarımert, “Mesleğim herkese ilginç geliyor. 'Lig var mı ki?' diye soruyorlar. Buz hokeyi, sert bir spor gibi dursa da ben hakemlik yapmaktan büyük zevk alıyorum. Buz hokeyinin Türkiye'de gelişmesi için üzerime düşeni yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim” diyerek sözlerini tamamladı.

ERZURUM'DA DA GÖREV ALACAK

Merve Sarımert, 2002 yılında aday hakem olarak mesleğe başladı. 2008 yılında uluslararası hakem olan Sarımert, Türkiye'de Buz Hokeyi Süper Ligi, 1. Lig, Bayanlar ve Gençler Ligi'nde maçlar yönetiyor.

Avusturya'nın Salzburg kentinde 2009 yılında düzenlenen IIHF European Women Cahmpions Cup'a katılarak, Türkiye'de yurt dışında maç yöneten ilk bayan buz hokeyi hakemi olan Sarımert, 2010 Ekim ayında Ankara'da düzenlenen IIHF European Women Cahmpions Cup organizasyonunda da görev aldı. Sarımert, Türkiye'de ilk defa Erzurum'da düzenlenecek Üniversitelerarası Kış Oyunları'nda da hakemlik yapacak.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz