"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ağabeyimden bıktım usandım

Güzin Abla

Çaresiz/

22 yaşında bir kızım, bu yaştaki her genç kız gibi benim de sevgilim var. Ancak ağabeyim beni hiç rahat bırakmıyor. Sürekli beni izliyor, arkadaşlarımın yanında beni rezil ediyor. Hatta bir keresinde sevdiğim gençle bir kafede otururken, ağabeyim geldi, bana orada herkesin önünde bağırıp çağırdı, hakaret etti, eve gittiğimizde de beni dövdü. Oysa onun da bir sevgilisi var. Ama benim hiç kimseyle arkadaşlığım olamaz. Bunu bana yasak ediyor. Bu nasıl bir düşünce? Çok çaresiz bir durumdayım. Onunla oturup, şöyle karşılıklı konuşmaya da cesaretim yok. Çünkü o beni hiçbir zaman anlamadı, anlamaz da... Artık canımdan bezdim. İntihar ya da ağabeyimi öldürmeyi düşünüyorum. Böyle giderse, sonum ya mezar ya da hapis olacak.

Aman Kızım, neler söylüyorsun sen böyle? Allah korusun, bu gencecik yaşında, hayatının en güzel çağında, ölmekten, öldürmekten söz etmek sana yakışır mı? Ağabeyin biraz tutucu, seni biraz fazlaca sıkan ve seni sahiplenen bir genç olmalı. Onun kötü yanı, seni herkesin yanında rezil edecek şekilde davranması, seni dövmesi... Şöyle aklı başında bir şekilde seninle konuşsa, senin de dediğin gibi, seni dinleyebilse, sana biraz daha anlayış gösterse, elbette her şey daha bir süt liman olacak. Ama, sanırım o ortalığın hiç de iyi olmadığını, artık kız-erkek ilişkilerinde insanlara pek fazla güvenilemeyeceğini düşünüyor olmalı. Bu açıdan pek de haksız değil hani. Çünkü günümüzde, gerçekten kime güvenilir, kime güvenilmez ayırdetmek çok zor.

Ancak bağırıp çağıracağına, sana baskı yapacağına, seni karşısına alıp, uyarsa, seni uzaktan izleyip, başına bir kötülük gelmesine fırsat vermese, çok daha hayırlı olurdu. Çıktığın gençle tanışsa, ona da dostça, arkadaşça yaklaşsa, eminim onun da sana karşı saygılı olmasını temin edebilirdi. Sanırım ağabeyin sinirli bir mizaca sahip olmalı. Sana karşı tutumu yalnış. Seni ürkütmekten, üzmekten ve böyle düşmanca bir tavır takınmana yol açmaktan başka bir işe yaramıyor. Yine de onunla konuşmaya çalışmalısın. Ya da bir aile büyüğün onunla konuşup, bu davranışın hatalı olduğunu ona anlatabilmeli.

X