Gündem Haberleri

  "Ağabeyim Nazi kuşatmasında öldü"

  Hürriyet Planet
  30.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya Başbakanı Vladimir Putin, kendisini derinden etkileyen bir trajediyi ilk defa kamuoyuyla paylaştı. Putin, kendisinden büyük olan ağabeyinin henüz bir çocukken Nazilerin Leningrad kuşatmasında öldüğünü söyledi.

  İkinci Dünya Savaşı’nın en ağır kuşatması olan ve 1,5 milyon insanın ölümüyle sonuçlanan kuşatmanın sone ermesinin 68’inci yıldönümünde, Putin ağabeyinin trajik hikayesini ilk defa anlattı.

   

  Ailesi hakkında çok nadir konuştuğu bilinen Putin, ağabeyinin kendisi doğmadan 10 yıl önce, Nazilerin kurbanı olduğunu söyledi.

   

  Putin, “Ağabeyimin nerede gömülü olduğunu bile bilmiyorum. Onu hiç görmedim, hiç tanımadım” dedi. Rusya’nın Başbakanı, ağabeyinin 1942 yılında çocukları savaştan korumak için başlatılan bir program gereği ailesinden alındığını anlattı.

   

  Kuşatmada ölenlerin gömüldüğü 186 toplu mezardan bazılarını ziyaret eden Putin, “Onları korumak için ailelerinden aldılar. Ama ağabeyim hastalandı. Sanırım difteri oldu ve öldü… Aileme ağabeyimin öldüğünü söylediler ama nereye gömüldüğünü belirtmediler. Bu yüzden herhangi bir mezara gömülmüş olabilir” dedi.

             

  AİLESİNİN TEK ÇOCUĞU

  Bugünkü adı St. Petersburg olan Leningrad kentinde 1952 yılında doğan Putin, ailesinin tek çocuğu olarak büyüdü. Geçmişte babasının katı bir Komünist olduğunu belirten Putin, annesinin kendisini vaftiz ettirdiğini ondan sakladığını söylemişti.

   

  900 gün süren kuşatmanın izlerini taşıyan bir kentte büyüyen Putin’in ağabeyi hakkındaki bilgiler, tarihçilerin yoğun çabaları sayesinde bulundu. 1940 yılında doğan Viktor Vladimirovich Putin, milyonlarca insanın açlık ve aşırı soğuklar nedeniyle evlerini terk edemeyerek hayatını kaybettiği savaşın kurbanlarından biri oldu.

  Ağabeyim Nazi kuşatmasında öldü

  Ruslar kuşatmanın nasıl kırıldığını gösteren canlandırma yaptı.

   

  Vladimirovich Putin’in, 186 toplu mezarı içeren Piskaryovskoye mezarlığına gömüldüğü ortaya çıktı.

            

  İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NIN KABUS GÜNLERİ

  Nazilerin Sovyet Rusya’yı işgal planı Barbarossa Operasyonu’nun en ağır harbi olan Leningrad kuşatması, Eylül 1941’de başladı ve 27 Ocak 1944’te sona erdi.

   

  Kuşatmada, çoğu açlıktan 600 bin ile 1,5 milyon sivil hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden sivillerin 420 bini, kentin kuzeyineki Piskaryovskoye mezarlığına gömüldü. Savaşta ölen asker sayısının ise iki milyonu geçtiği tahmin ediliyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı