Gündem Haberleri

  Ağa-köylü arazi anlaşmazlığına jandarmalı çözüm

  Arif ARSLAN/BATMAN, (DHA)
  11.12.2009 - 17:08 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR’ın Bismil İlçesi'ne bağlı Sinan Köyü'nde köylüler ile ağa arasındaki anlaşmazlık nedeniyle 6 yıldır boş duran toprakların jandarma gözetiminde sürülmesi gerginliği tırmandırdı.

  BİN ASKERLE TARLA SÜRDÜLER

  Köydeki toprakların sahibi olan Sinanlı ailesinin, bin’i aşkın asker gözetiminde topraklarını sürmesi köylüleri isyan ettirdi. Köylüler taşlarla traktörlerin önünü kesmek isteyince, Jandarma 10 köylüyü gözaltına aldı.

  Batman- Diyarbakır il sınırındaki Bismil İlçesi'ne bağlı Sinan Köyü'ndeki toprak anlaşmazlığında yine gerginlik yaşandı. Ağa, köylülerle arasındaki anlaşmazlık nedeniyle 6 yıldır işleyemediği 30 bin dönüm alanda ekim yapılması hazırlığı başlattı. Diyarbakır İl Jandarma ekiplerine bağlı bin’i aşkın asker gözetiminde dün sabah topraklar sürülmeye başlandı. Sinan köylüleri, traktörlerin tarlada çalışmasına tepki göstermek amacıyla geniş bir alana yayıldı. Kadın, çocuk, yaşlı, 6 yıldır ekim yapılmayan topraklarda nöbet tuttu. Jandarma ekipleri, traktör sürücülerine direnen köylüleri, ekimin yapıldığı araziden uzak tutmaya çalıştı. Jandarmaya direnen 10 köylü gözaltına alındı.

  Köylülerden Sinan Akbaş, ihtilaflı 30 bin dönüm tarlanın sürümüne engel olmak için sabah erken saatlerde tarlada nöbet tuttuklarını söyledi. Akbaş, “Kısa bir süre önce de tarlalar sürülmek istenmişti, izin vermemiştik. Fakat bu kez jandarmanın gözetimi altında tarlalar sürüldü. Eylemimizi sürdüreceğiz. Bu kadar güvenlik görevlisinin burada tutulmasına anlam veremiyoruz” dedi.

  ‘OSMANLI VE CUMHURİYET TAPULARIMIZ VAR’

  Yaklaşık 130 bin dönümlük tarladan 6 yıldır süremedikleri 30 bin dönümüne 20 gün içinde ekim gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirten arazi sahibi Mustafa Kemal Sinanlı şunları söyledi:
  “Osmanlı dönemi ile 1951 yıllarında Cumhuriyetin ilk tapuları elimizde. Yaklaşık 100 yıldır Sinanlı köylüleri ile bir aile gibi yaşadık. Yıllardır onlara 12 bin dönümlük araziyi geçimlerini sağlamak için verdik. Yine bu orandaki arsayı onlara vereceğimizi, bir de bin dönümlük sulu araziyi de vereceğimizi taahhüt etmemize rağmen bir türlü uzlaşma sağlanamadı. 6 yıldır ekilmeyen tarlalar yüzünden zararımız büyük. Bugünden itibaren bu tarlaları kararlı bir şekilde süreceğiz. En geç 20 gün içinde tarlalarda ekim işi tamamlanacak.”

  Sinanlı ailesinin avukatı Fahri Akınoğlu da, ekim işlemleri için her türlü önlemlerin alındığını, köylülerden gelecek uzlaşma önerilerine de açık olduklarını söyledi. Jandarma gözetiminde tarlaların sürüldüğü Sinan Köyü çevresinde, Sinan Jandarma Karakolunda çok sayıda zırhlı araç ve panzerin bulunması da dikkat çekti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı