İZMİR HABERLERİ

Afyonkarahisarlı yumurta ihracatçılarına 'organik' tavsiyesi

DHA
29.03.2017 - 12:19Son Güncelleme :
DHA

İZMİR, (DHA)- EGE Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit, Afyonkarahisar'ın yumurta üretiminde Türkiye birincisi olmasına karşın organik yumurta üretiminin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyledi. Girit, "Afyonkarahisarlı dostlarımıza organik yumurta üretimini de gündemlerine almalarını tavsiye ediyorum" dedi.
Ege İhracatçı Birlikleri, 'Rotamız Afyon Hedefimiz İhracat' sloganıyla Afyonkarahisarlı ihracatçılarla biraraya geldi. Afyonkarahisar'da Akrones Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bedri Girit, Afyonkarahisar'ın Türkiye'nin yumurta üretiminin yüzde 20'sini tek başına yaptığını, 2016 yılında 67 milyon dolarlık yumurta ihracatı gerçekleştirdiğini kaydetti.
Türkiye'nin 2014 yılında yumurta ihracatında dünya ikincisi olduğuna işaret eden Girit, "2014 yılında dünya yumurta ticareti 4.5 milyar dolar seviyesindeydi. Türkiye 410 milyon dolarlık yumurta ihracatı ile Hollanda'nın ardından dünya ikincisi olmuştu. Afyonkarahisar, 2014 yılında 123 milyon dolar yumurta ihracatı yaptı. Afyonkarahisar bu rakama tekrar ulaşabilecek potansiyele sahip" diye konuştu. Afyonkarahisar'ın yumurta üretiminde Türkiye birincisi olmasına karşın organik yumurta üretiminin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu ifade eden Bedri Girit, "Türkiye'de yumurta üretiminin yüzde 5'i organik. Tüketici bilincinin her geçen gün arttığı günümüzde Afyonkarahisarlı dostlarımıza organik yumurta üretimini de gündemlerine almalarını tavsiye ediyorum" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Afyonkarahisarlı yumurta ihracatçılarına 'organik' tavsiyesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 12 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Afyonkarahisarlı yumurta ihracatçılarına 'organik' tavsiyesi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı