AFYONKARAHİSAR HABERLERİ

Afyonkarahisar'da türbe restorasyonu

DHA
29.03.2017 - 18:09Son Güncelleme :
DHA

 

Sait KARADUMAN/AFYONKARAHİSAR, (DHA) - AFYONKARAHİSAR'da Ahmet ve Mehmet Efendiler Türbesi'nin restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor.

Afyonkarahisar'da tarihi Ulu Cami karşısında ve Afyonkarahisar Kalesi'nin siluetinde önemli yere sahip olan Ahmet ve Mehmet Efendiler Türbesi'nde belediye tarafından hazırlanan rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışması başlatıldı. Proje doğrultusunda türbede yapılan kazı çalışmaları sırasında kapı girişinde mezar bulundu. Belediye ve Müze Müdürlüğü tarafından yapılan ortak çalışmalar neticesinde çevre düzenleme projesi revize edilerek bulunan mezar Eskişehir Koruma Kurulu tarafından belirlenen yere taşınarak gün yüzüne çıkarıldı.

Yapılan çalışmalar neticesinde yeni bir görünüme sahip olacak olan türbede, SİT alanı ve tarihi Ulu Cami'yi ziyarete gelen misafirlerin dinlenebileceği oturma alanları ve süs havuzlarının bulunduğu alan olarak planlanıyor. Restorasyon ve türbe çevre düzenlemesinin nisan ayında bitirilmesi hedefleniyor.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Afyonkarahisar haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Afyonkarahisar ilinden Afyonkarahisar'da türbe restorasyonu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 18 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Afyonkarahisar'da türbe restorasyonu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı