AFYONKARAHİSAR HABERLERİ

Afyonkarahisar'da mera ıslah çalışmaları

DHA
28.03.2017 - 12:45Son Güncelleme :
DHA

 

Sait KARADUMAN/AFYONKARAHİSAR, (DHA) - AFYONKARAHİSAR'da sürdürülen mera ıslah çalışmaları kapsamında Emirdağ İlçesi Salihler Köyü'nde yaklaşık 565 dekarlık alanda gübreleme çalışması yapıldı.

Afyonkarahisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, il genelinde yapılan mera ıslah çalışmalarının devam ettiğini belirterek, ilin 2.2 milyon dekarlık mera alanına sahip olduğunu söyledi. Meraların amacı dışında kullanılmasının önüne geçmek için yüksek düzeyde verim elde etmenin önemine değinen Arap, "Merada otlatma diğer yemlemeye göre daha verimli, ekonomik ve merada otlayan hayvanlardan daha fazla kazanç elde edilmektedir. Meralar, üzerinde bulunduğu toprağı çıplak araziye göre daha iyi korumakta ve iklim üzerinde de olumlu yönde faydalarının yanı sıra doğal dengenin korunmasında ve yağışların toprakta tutulmasında mera alanlarının önemi büyüktür. Hayvancılıkta girdi maliyetlerinin azaltılabilmesinde en önemli unsur meraların kalitesinin artırılmasıdır" dedi.

Bugüne kadar 32 bin dekarlık alanda ıslah çalışmaları tamamlandığını aktaran Arap, ıslah metodu ile mera otunda verim artışı sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Afyonkarahisar haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Afyonkarahisar ilinden Afyonkarahisar'da mera ıslah çalışmaları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 12 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Afyonkarahisar'da mera ıslah çalışmaları haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı