Gündem Haberleri

  Afyon Kalesi'nde intihar girişimi

  A.A
  26.05.2010 - 10:10 | Son Güncelleme:

  Afyonkarahisar'da dün akşam saatlerinde 226 metre yüksekliğindeki sarp ve kayalık Afyon Kalesi'ne çıkan ve intihar edeceğini bildiren, sağır ve dilsiz olduğu sanılan bir kişi yaklaşık 17 saattir ikna edilmeye çalışılıyor.

  Dün akşam saatlerinde vatandaşlar tarafından fark edilerek polise haber verilen şahıs, yazdığı bir kağıt ile intihar edeceğini iletti. Olay yerine gelen Emniyet, 112 Acil Servis, Sivil Savunma Arama ve Kurtarma ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) kimliği henüz tespit edilemeyen bu kişiyi saatlerce ikna etmeyi denedi.

  Yaklaşık 550 merdiven ile çıkılabilen kayalık kesimdeki şahsın sağır ve dilsiz olduğunu öğrenen ekipler, kendisiyle uzun süre yazışarak anlaşmaya çalıştı.
  Sık sık gazetecilerin görüntü almasını istemediğini, aksi durumda kendisini kayalıklardan aşağı atacağını belirten bu kişi emniyet güçleriyle uzun süre pazarlık yaptı.
  Kolunda ve vücudunun değişik yerlerinde kesik ve kan izleri de bulunan kişi, karanlık çökmesiyle uzak takibe alınarak yalnız bırakıldı.
  Sabaha kadar kayalıklarda kalan bu kişiyi ikna çalışmalarına günün ilk ışıklarıyla tekrar başlandı.

  GÜZEL BİR CENAZE VE KEFEN İSTEDİ

  Afyonkarahisar'da görev yapan ve işaret dili kursuna giden Doğan Haber Ajansı muhabiri Onur Bayram, kaledeki kişiyle konuşmak için uzun uğraş verdi.
  Bayram, kalede bekleyen bu kişinin işaret dili bilmediğini sadece yazışarak anlaşılabildiğini söyledi.

  DHA muhabiri Bayram, ikna çalışmalarını şöyle anlattı:
  “İki yıla yakın bir süre işaret dili kursuna katıldığım için, polis memuru arkadaşlara yardım için gittim. Şahısla konuşmaya başladım. İşaret dili bilmiyordu ama harflerle konuşabildik. Bir süre sonra kağıt kalem alarak yazışmaya başladık. Hayatta kimsesinin olmadığını, öz olmayan bir ağabeyi olduğunu söyledi. Onu bir ağabey olarak gördüğünü ve sürekli kendisine yardımcı olduğunu söyledi. Daha sonra 'bu' dediği şahsın telefon numarasını verdi ama kendisine ulaşamadık. Kendisinden sadece 'helallik' istediğini söyledi. Atlamak için kararlı olduğunu söylüyordu. Biz de ağabeyinin yanına göndermeye söz verdik ama ikna edemedik. Elinde ise geçici bir kimlik belgesi vardı. Kimliği yokmuş. 'İşim yok, param yok, kimse bana iş vermedi hep itilip kakıldım' dedi. 'Bugüne kadar Allah'tan ve devletimden başka kimsem olmadı. Hep polisler yardımcı oldu ama bundan sonra onlara da yük olmak istemiyorum' dedi. İki gündür yemek yemediğini söylemesi üzerine yemek getirildi ama kesinlikle yemek yemeyeceğini söyledi. Orada kalacağını ve inmek istemediğini defalarca söyledi. Özellikle 'ne istiyorsun' diye sorduğumuzda ise 'güzel bir cenaze istiyorum, kefen alacak param yok kefen istiyorum' dedi.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı