Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Afşin'de maden şehidi her aileye 100 bin TL

  Ömer KOÇ/ AFŞİN (Kahramanmaraş), (DHA)
  16 Şubat 2011 - 11:53Son Güncelleme : 16 Şubat 2011 - 12:01

  KAHRAMANMARAŞ’ın Afşin İlçesi’ndeki Çöllolar Kömür Sahası’nda meydana gelen göçükte hayatını kaybeden 2 işçi ile toprak altında kalan ve hayatlarından umut kesilen 9 kişinin ailelerine, sahayı işleten Park Teknik Elektrik Madencilik Şirketi tarafından 100’er bin TL’lik yardım yapıldı.

  Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin kömür veren Çöllolar Kömür Sahası’nda 6 Şubat’ta meydana gelen göçükte 51 yaşındaki Yaşar Alkaya, 10 Şubat’taki ikinci göçükte ise 33 yaşındaki Ruşen Demir öldü; Jeoloji mühendisi Halil Tatlı, makine mühendisi Cuma Yıldırım, makine operatörleri Hacı Mehmet İpek, Muhsin Koşan, Kemal Elmas, dozer operatörü Adnan Demir, topografçı Tuğran Gökhan, drenaj işçisi Aydoğan Polat ve Nail Yılmaz ise yaklaşık 50 milyon metreküp toprağın altında kaldı.

  HER AİLEDEN BİR KİŞİYE MAAŞ

  Hayatları konusunda umutlar tükenen 9 kişiyi arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Ciner Şirketler Grubu bünyesindeki Park Teknik Elektrik Madencilik Şirketi, ailelere yardımda bulundu. Şirket Müdürü Şeref Göksu, her iki olaydan dolayı çok büyük üzüntü içinde olduklarını belirtirken, hayatlarını kaybeden ve toprak altında kalan ve maden şehidi olarak tanımlanan 11 kişinin geride kalan ailelere her türlü maddi ve manevi yardım yapacaklarını söyledi. Her aileden bir kişiyi çalışıyormuş gibi maaşa bağlayacaklarını da belirten Şeref Göksu, "Tabii ki burada kaybettiğimiz arkadaşlarımız bizim çalışan elemanlarımızdır zaten. Çalışan elemanımız çalışırken nasılsa, kaybedildikten sonra yine aynı şekilde bizim elemanımız. Onlara her türlü maddi ve manevi destek vereceğiz.

  Çocuklarının eğitim masraflarını karşılayacağız ve geride bıraktığı ailesinden bir tanesini çalışıyor gibi maaşa bağlayacağız. Elemanımızı kaybetsek bile onlar bizim elemanlarımızdır, sonuna kadar onlara desteğimiz sürecektir. Her aileye 100 bin liralık yardım yaptık ve parayı da hesaplarına yatırdık. Tabi bu parayla ölçülecek şey değil, ama geride kalanları da en azından o acıları içerisinde maddi sıkıntı çekmemesin diye öyle bir katkıda bulunduk"dedi.

  KOKUYA DUYARLI KÖPEKLERLE ARAMA ÇALIŞMASI YÜRÜTÜLÜYOR
         
  Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesindeki Çöllolar  açık kömür üretim sahasında, heyelanda kaybolan 9 kişinin bulunması için sivil  savunma ekipleri ve kokuya duyarlı köpeklerle arama çalışması yürütülüyor.

  Yaklaşık 2 kilometrekarelik alandaki göçükte arama çalışmaları, çeşitli  illerden gelen sivil savunma ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor. Göçük  alanına dağılan sivil savunma ekipleri, çukurları ve derin çatlakların içini  kontrol ediyor.

  Sivil savunma görevlilerinin arama çalışmaları sırasında, heyelan riski  nedeniyle göçük alanındaki şevlerin yakınlarına yaklaşmadıkları gözleniyor.

  9 kişinin kayıp olduğu göçük alanında, İzmir'den getirilen kokuya duyarlı  2 köpekle de arama yapılıyor. Kamyonet içerisine monte edilmiş özel kafeslerinde  bölgeye getirilen ve İzmir Emniyet Müdürlüğüne ait oldukları belirtilen köpekler,  bakıcılarının nezaretinde görev yapıyor.

  Kömür üretim sahasının çevresinde güvenlik önlemlerini sürdüren jandarma,  alana sivil savunma personeli dışında kimsenin girmesine izin vermiyor.

  Bu arada, kömür üretim sahasındaki şevlerde gece 2 küçük çaplı heyelan  daha yaşandığı bildirildi.
         
  OLAY       

  Afşin-Elbistan B Termik Santrali için kömür temin edilen ve Park Teknik  Şirketi tarafından işletilen Çöllolar açık kömür üretim sahasında, 10 Şubatta  heyelan meydana gelmiş, olayda 7 kişi hafif yaralanmış ve 10 kişi kaybolmuştu.  Heyelan sonrasında gerçekleştirilen arama kurtarma çalışmalarında kaybolan  kişilerden dozer operatörü Ruşen Demir'in cesedine ulaşılmıştı.

  Aynı kömür üretim sahasında 6 Şubat'ta yaşanan heyelanda da 1 işçi ölmüş,  10 işçi yaralanmıştı.
          

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı