Afşin-Elbistan için 5 milyar dolarlık proje

Hürriyet Haber
24 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ağustos 2006 - 00:23

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Afşin-Elbistan Havzası’ndaki linyit sahalarının ekonomiye kazandırılması için 5 milyar dolarlık bir proje başlattıklarını, bunun cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olduğunu söyledi.

Güler, Afşin-Elbistan Kömür Havzası’nda yapılacak yatırımın minimum 2 bin 400 MW kurulu gücünde C ve D santrallarının yapımını, A santralının rehabilitasyonunu ve Çöllolar sahasının özel sektör işletimine verilmesini kapsadığını açıkladı. Güler, C ve D santralları için kamunun cebinden tek kuruş çıkmayacağını, özel sektörün kömür redövans (kiralama) hakkı karşılığında santralı kuracağını belirtti. Beş yılda kurulacak santral daha erken bitirilirse, aradaki sürede redövans bedelinin yüzde 50’sinin şirketten alınmayacağına dikkat çeken Güler, 30 yıllığına verilecek santral işletiminin 50 yıla çıkarılabileceğini söyledi.

TERK EDİLMİŞ KASABA:

Afşin-Elbistan C ve D santrallarının kurulması için önceki gün ihale sürecini başlattıklarını belirten Güler, Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) terk edilmiş kömür sahalarını da ihaleye çıkardıklarını söyledi. 10 sahanın da zarar ettiği için kapatılmış durumda bulunduğuna dikkat çeken Güler, "Terk edilmiş kovboy kasabaları gibi olan santralları canlandırdık. Ürettiğimiz kömürü hem elektrik üretiminde kullanıyoruz hem de dar gelirli vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Bu kapsamda 8 milyon ton üretim yapıldı" dedi.

ÜRETİMİN YÜZDE 18’İ:

Afşin-Elbistan havzasında yapılacak yatırımlarla Türkiye’nin elektrik üretiminin yüzde 18’inin buradan karşılanacağını kaydeden Güler, havzadan yıllık 30 milyar kWs elektrik üretileceğini kaydetti. C ve D santrallarının ihalesinde, en fazla elektrik veya elektrik karşılığı para veren ile erken bitirme taahhüdünde bulunanın kazanacağını ifade eden Güler, şöyle konuştu: "5 milyar dolarlık yatırımla Türkiye’nin 8.3 milyar tonluk linyit rezervinin yüzde 40’ı kullanılır hale gelecek. Rezervin 2.8 milyar tonluk kısmı Afşin-Elbistan bölgesinde."

Çöllolar için şartname alan 5 grup var

ELEKTRİK
Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürü Sefer Bütün, üç yılda toplam 852 milyon dolarlık termik santral rehabilitasyonu ile 12 milyar kWs ek üretim sağlayacaklarını belirtti. Afşin-Elbistan Havzası’nın tümünde 2 milyar 766 milyon ton rezerv olduğuna işaret eden Bütün, ihale paketi içinde bulunan Çöllolar sahasında 544 milyon ton kömür bulunduğunu, yüklenici şirketin yıllık 17 milyon ton kömür çıkarıp B santralına vereceğini söyledi. İhalelerin yerli ve yabancı tüm şirketlere açık olduğunu belirten Bütün, C ve D santralı için başvuran şirketlerle 14 Eylül’de bilgilendirme, 22 Kasım’da açıklama toplantısı yapacaklarını, 23 Ocak 2007’de ise teklifleri alacaklarını söyledi. Çöllolar kömür sahasının işletmesi için açılan ihalede 7 Kasım’da tekliflerin alınacağını kaydeden Bütün, saha için aralarında Akson, Japon Hitachi ve Türk-Rus ortaklığı Limeks’in bulunduğu beş şirketin şartname aldığını açıkladı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı