"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Afrodizyak etkili sebze ve meyveler

Bazı besinlerin karın doyurmanın yanı sıra afrodizyak etkisi de bulunuyor.

Maydanoz, nane, tarçın, kekik, vanilya, sivri biber, hardal, kereviz, ayçiçeği, greyfurt, susam, yumurta, kuşkonmaz, enginar, bezelye, badem, ceviz, hindi, roka, şalgam, Antep fıstığı, fındık, salatalık, soğan, domates, fesleğen, karpuz, Hindistan cevizi, bal, pekmez, kivi ve mango erkekler üzerinde afrodizyak etki yapıyor. Çikolata, ahududu, yoğurt, kırmızı biber, köri ve diğer baharatlar da kadınlar üzerinde benzer etkili. Vitaminden zengin meyve sularının da afrodizyak özelliği bulunuyor.

Meyve sularının yararları nedir?

Afrodizyak etkisinin yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmede önemli bir yer tutan meyve suları folat, karotenler, C vitamini ve potasyumdan zengin. Ayrıca güçlü antioksidan etkisi var. Biyoaktif fitokimyasal bileşenleri içerdikleri için bazı kanser türleri ve diğer kronik hastalıklara karşı koruyucular.

Bu etkiyi nasıl yapıyorlar?

Vücudumuzda oksidasyon denen bir grup kimyasal tepkime sonucunda ortaya çıkan bazı maddeler, özellikle DNA’da hasara yol açıyor. DNA’daki hasarlar ise çeşitli hastalıklara zemin hazırlıyor. Sebze ve meyvelerde bulunan lifler, tükettiğimiz besinlerle birlikte alınan çeşitli zararlı maddeleri kendi yapısına bağlayarak dışkı ile vücuttan atıyorlar. Sebze ve meyvelerde bulunan doğal antioksidanlar, reaktif oksijen türlerinin yol açtığı doku hasarına karşı koruyor. Bu reaktif türler vücudumuzda metabolik yolla oluşabileceği gibi UV ışınları, hava kirliliği, sigara dumanı, alkol ve bazı ilaçların alımıyla da gelişebiliyor.

Yetersiz sebze ve meyve yenmesinin sonuçları nedir?

Düşük sebze ve meyve tüketimi kalp ve damar, iskemik kalp hastalıkları, sindirim sistemi ve diğer bazı kanserler, inme gibi sağlık sorunlarına neden oluyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü, günde 5-9 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesini öneriyor.

Günde ne kadar meyve ve sebze yenmeli?

Her yaş grubu için farklılık gösterse de adölesan çağındaki çocuklar günde 2-3, yetişkinler ise 3-4 porsiyon meyve tüketmeli. Bir porsiyon meyve ile kastedilen miktar yaklaşık olarak bir kivi kadardır. Meyve suyu olarak düşünülürse; 1 çay bardağı kadar meyve suyu, 1 porsiyon olarak tanımlanabilir. Demek ki gün içerisinde 1 su bardağı meyve suyu içmek sadece C vitamini ihtiyacını karşılamakla kalmıyor. Sanılandan daha fazla yarar sağlıyor.

Cinsellikle sebze ve meyvenin ilgisi nedir?

Böylesi bir beslenme şekli vücudun cinsel aktivite potansiyelinin artması için de gerekli. Örneğin daha etkili bir seks hayatı için bol A vitamini ile magnezyum içeren kayısı düzenli olarak yenmeli. Yapılan çalışmalara göre içerdiği E vitamini sayesinde çilek sperm miktarını ve cinsel organlara giden kan dolaşımını hızlandırarak seks dürtüsünü artırıyor. Çilek günde 2 kase yenildiğinde, 1 hafta içinde afrodizyak etkisini gösteriyor. Avokado temel yağ asitleri ve antioksidanlarıyla seks hormonlarının üretimini hızlandırıyor. Haftada 3 kez yenildiğinde etkisini 2 hafta içinde ortaya çıkarıyor. Sperm miktarında önemli oranda artış sağlanıyor. Ayrıca muz, çilek, incir, şeftali, armut, hurma, üzüm, elma, greyfurt, karpuz, kivi, ahududu ve bu meyvelerin suları çok güçlü afrodizyak etki yapıyor.

Keçiboynuzu, mesir macununun da afrodizyak etkisi var mı?

Halk arasında bu yönde yaygın inanış var. Bu tür ürünlerin yüksek enerji veriyor olması bu şekilde bilinmelerine yol açıyor. Halbuki İstanbul ve Ankara Üniversiteleri Eczacılık Fakülteleri, Doğal Hayatı Koruma Derneği ve merkezi İngiltere’de bulunan Fauna ve Flora Koruma Derneği tarafından yapılan Türkiye’nin Doğal Tıbbi Bitkilerinin Ticareti Hakkında Bir Çalışma adlı raporu hazırlayan uzmanlar, bu besinlerin iktidar sorunlarına iyi gelmediğini açıkladı. Keçi boynuzunun şeklinin bir dizi çağrışımlar yapmış olabileceği, bu nedenle özellikle Ortadoğu ülkelerinde afrodizyak sanıldığı belirtiliyor.

X