« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Afrikalı futbolcuların çekim merkezi

Çin Süper Ligi, Afrika kıtasının önde gelen futbolcularına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Bu çekim alanının nedenleri ise merak konusu.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

Fransız golcü Nicolas Anelka’nın Shangai Shenhua’ya transfer olmasıyla başlayan sürece Fildişi Sahillerinin yıldızı Didier Drogba’da katılınca, Çin süper ligi Afrikalı oyuncular için tam anlamıyla çekim merkezi haline geldi.

Blackburn Rovers’ın küme düşmesiyle birlikte tercihini Çin’den yana kullanan Yakubu Aiyegbeni, Guangzhou R&F ile anlaşırken, her yıl adı üç büyüklerle anılan Frederic Kanoute ise Sevilla’dan ayrılarak Beijing Guoan’a imza attı.

Bu seriye son katılan isim ise Barcelona ile 14 kupa kazanan Seydou Keita’ydı. Dalian Aerbin kulübüyle sözleşme imzalayan Keita, Çin süper liginin daha büyük isimler çekebilmesi için en son ve en önemli örnek oldu.

Bu çekim alanını değerlendiren gazeteci James Porteous, "Çin maden ve doğal kaynaklarını Afrika üzerinde hızla genişletmeye devam ediyor. Belki de kulüpler bu tip transferleri iki ülke arasındaki pazarlama ve siyasi bağlantıları arttırmak için fırsat olarak görüyor olabilir. Ancak finansal faydanın bu anlamda daha etkili olduğunu düşünüyorum. Şu an lig lideri olan Guangzhou Evergrande’nin başkanı Xu Jiayin, Çin’in en zengin insanı ve kulübe yıllık 70 milyon Dolar enjekte ediyor. Ortalama 10 bin seyirciye oynayan Shangai Shenhua ise Anelka ve Drogba transferlerinin ardından taraftar sayısının artmasını bekliyor" dedi.

Bu akımın ilk öncüsü olan ve 2002–06 yılları arasında Çin’de futbol oynayan Ganalı futbolcu Kwame Ayew ise transferleri oldukça heyecan verici buluyor. Ayew, "Oraya ilk giden isim olmak benim için büyük bir gurur. Şimdi oraya giden Drogba ve Anelka gibi sevdiğim oyuncular var. Bu konuda çok büyük bir mutluluk yaşıyorum. Çin’i maddi anlamda düşünmenin doğru olmadığı kanaatindeyim. Farklı bir kültürleri var ve onlar tüm dünyada Çin Süper Liginin anılmasını istiyor” şeklinde konuştu.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz