Gündem Haberleri

  Afrikalı Bin Ladin’e karşı 100 komando

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  16.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  60 karısından 42 çocuğu olan Kony, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından aranıyor.

  NOBEL Barış Ödüllü ABD Başkanı Barack Obama, bir ülkeye daha asker gönderdi. 100 Amerikan komandosu, Tanrı’nın yeryüzündeki sözcüsü olduğuna inanan terör örgütü LRA’nın lideri Joseph Kony’nin ele geçirilmesi için Ugandalı askerleri eğitecek.

  Uganda’nın kuzeyinde 1987’de kurulan ve başta çocuklar olmak üzere onbinlerce kişinin ölümünden, kaçırılmasından veya uzuvları kesilerek yaralanmasından sorumlu tutulan aşırı dinci Protestan terör örgütü “Tanrı’nın Direniş Ordusu” (Lord Resistance Army-LRA), Hıristiyan militan Joseph Kony’nin kontrolünde. Uganda dışında Kongo ve Güney Sudan’ı da terörize eden Kony’nin yakalanması için ABD sonunda bölgeye asker gönderdi.

  Başkana Somali ödülü mü

  LRA, 200-400 savaşçısıyla en güçsüz dönemlerinden birini yaşasa da, Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni’nin önceliği Kony’nin yakalanması. Uganda muhalefeti, Museveni’nin bu meseleyi anti-demokratik uygulamaları için bahane olarak kullandığı görüşünde. Obama’nın Kongre’den izin almadan asker göndermesi ise Cumhuriyetçileri kızdırmış durumda. Karar, Uganda ordusuna Somali’deki katkıları nedeniyle verilen bir ödül olarak görülüyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı