Gündem Haberleri

  Afrika'da ilginç buluşma

  Hürriyet Haber
  25.08.2012 - 14:45 | Son Güncelleme:

  Sosyalist Enternasyonel'in gelecek hafta Güney Afrika Cumhuriyeti'nde gerçekleştireceği toplantıya CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılacağı açıklanmıştı. 28-30 Ağustos tarihlerinde yapılacak toplantıya, Türkiye'den bir başka siyasi parti daha katılacak... BDP de bir heyetle Güney Afrika'daki toplantıda temsil edilecek.

  Toplantının BDP için özel bir önemi daha var... CHP'nin tam üye olduğu Sosyalist Enternasyonel'de BDP'nin statüsü halen "gözlemci üye". Ancak yaklaşık br sene önce tam üyelik başvurusunda bulunan BDP, Güney Afrika toplantısında örgüte tam üye olmayı umut ediyor. Toplantıda, BDP'nin tam üyelik talebi de değerlendirilecek.

  /images/100/0x0/55ea5989f018fbb8f87a305aDESMOND TUTU İLE GÖRÜŞME

  BDP kaynakları, Sosyalist Enternasyonel toplantısına katılacak heyetin Güney Afrika'da ayrıca hükümet yetkilileri ile ikili düzeyde temaslarda bulunacağını da belirtiyorlar.
  BDP'nin yapması planlanan en ilginç görüşme ise Nobel barış ödüllü Desmond Tutu ile olacak.
  İnsan hakları konusundaki çalışmaları nedeniyle Nobel kazanan Afrikalı Başpiskopos Tutu, ayrıca Gandhi Barış Ödülü, Birleşik Devletler Özgürlük Madalyası gibi uluslarası ödüllere de layık görülmüştü.
  Tutu, daha önce de Kürt sorunu konusundaki çıkışları ile dikkat çekmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı