« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Afrika kaynıyor

Mısır: Fransa’nın kölesiyken sizi özgürlüğe kavuşturduk. Fransızca konuşun, Arapçanız berbat.

Cezayir: Bizi dinleyin firavunlar, sizler lanetlisiniz. İsrail, 1967’de sizi 6 günde yendi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

2010 Dünya Kupası Afrika Elemeleri C Grubu’nda bugün Güney Afrika biletini alacak takımı belirleyecek, lider Cezayir’in takipçisi Mısır ile deplasmanda oynayacağı maç öncesi Kahire kaynıyor. İki ülke vatandaşları arasında bir haftadır yazılı ve görsel medya, twitter, facebook gibi internet ortamında yaşanan müthiş savaş önceki gün patlama noktasına ulaştı.
Yaralı çelişkisi
Kahire’ye inen Cezayir Milli Takımı’nı taşıyan otobüs havaalanından kalacağı otele giderken yolda Mısırlı taraftarların taşlı saldırısına uğradı. Cezayirli yetkililer 5 futbolcularının yaralandığını belirtti. Bu futbolculardan sadece Khaled Lemmuchia ve Rafiq Hallish’in isimleri açıklandı. Buna karşın Mısır Polisi, bir tek futbolcunun bile yaralanmadığını duyurdu.
Garanti istediler
Cezayir Dışişleri Bakanı Mourad Medelci, yaşanan olaylar konusunda sert tepki gösterip saldırıyı kınarken, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Abdul Gheit’ten kafilelerinin can güvenliği garantisini istedi. Cezayir Gençlik ve Spor Bakanı Hachemi Djiar, ülkesin radyosuna  “Olay çok üzücü. FIFA harekete geçmeli. Olanlar kabul edilemez. Cezayir barış yanlısıdır, hiçbirşeyi provake etmek istemeyiz” dedi.
Sağduyu çağrısı
Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hossam Zaki ise, “İki tarafın işbirliğiyle yarışma ortamı sağlanmalı” diye konuştu. 1990 Dünya Kupası elemelerinde de olaylar yaşayan iki ülke taraftarları bugünkü maç öncesi bir süredir birbirlerine küfür içeren sözler ve imalı şarkılarla saldırıyordu. Aynı tablonun tekrarlanmamasını isteyen Mısırlı yetkililer halkı sağduyulu olmaya çağırdı. Medya da “Her Cezayirli’ye bir gül verelim” çağrısı yapsa da olayların önüne geçilemedi.

Cezayir’e beraberlik yetiyor, Mısır’a 3 fark gerekiyor

AFRİKA Kıtası C Grubu elemelerinde Cezayir, 3 puan farkla lider. Cezayir bugünkü maçı kazanır veya rakibiyle berabere kalırsa uzun yıllar sonra Dünya Kupası finallerine katılma hakkını elde edecek. Mısır’ın finallerin biletini alabilmesi için 3 farklı kazanması gerekiyor. Mısır’ın iki farklı galibiyetinde tarafsız saha Sudan’da tekrar maçı oynanacak.

Camlar paramparça

Cezayir kafilesini Kahire’de havalanından kalacağı otele getiren otobüs taşlandı. Yaralanan 5 Cezayirli futbolcu arasındaki Rafiq Hallish’in fotoğrafı internette yayınlandı.

CEZAYiR CEPHESi

Cezayirliler video klip çekti

MISIR Milli Takımını ve geçmişini hedef alan “Dinleyin beni firavunlar, sizler lanetlisiniz” sözlerinin yer aldığı bir Cezayir video klibi internette binlerce kişiye gönderildi. Klipte İsrail’in 1967’deki 6 Gün Savaşı’ndaki üstünlüğü de dile getirilerek, “İsrail 1967’de sizi 6 günde yendi. Biz Filistin’i Yahudilere satmadık” denilirken, Kahire’nin müslüman lideri Şeyh Mohammed Tantawi’nin İsrail lideri Şimon Peres ile el sıkışırken görüntülerine yer veriliyor.

MISIR  CEPHESi

Mısırlılar şarkıyla cevap verdi

MISIRLI taraftarlar da Cezayirliler’e “Sizin sözleriniz önemsiz ve bizi etkilemez. Benimle Fransızca konuş, Arapçan berbat” sözlerini içeren şarkı ile yanıt verdi. Mısırlılar, Mısır’lı öğretmenlerle koloni döneminin etkilerini yaşayan ve bir çok yabancı kelime ile değişen halkının Arapçasını düzeltmeye çalışan Cezayir’le dalga geçiyor. “Fransa’nın kölesiyken sizi özgürlüğe biz kavuşturduk” şarkısıyla da Mısır Cumhurbaşkanı Gamal Abdel Nasser’in Cezayir’in bağımsızlık hareketlerine verdiği destek gündeme getirildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz