Ege Haberleri

EGE

  Afrika işadamlarını çağırıyor

  Hürriyet Haber
  05.09.2015 - 16:04 | Son Güncelleme:

  84. İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında İzmir'i ziyarete gelen konuk ülkelerin Bakanları ve üst düzey yöneticilerinden oluşan heyetler Ege İhracatçı Birlikleri'nde ziyaretlerini bitirdi.

  Zimbabve Sanayi ve Ticaret Bakanı Chiratidzo Mabuwa, Türkiye'den özellikle Ege Bölgesi'nden paketli zeytinyağı ile erkek hazır giyimi ithal etmek istediklerini belirtti. Mabuwa, "Biz özellikle erkek takım elbise gibi şık kıyafetlerde sıkıntı yaşıyoruz. Ülkenizden de hazırgiyim, tekstil ve zeytinyağı ithal etmek isteriz. Ege Bölgesi'nin zeytinyağının tadını da çok beğendik" dedi.

  Ülkeler arasındaki ticaretin gelişmesi için en önemli şeyin sadece iki ülkenin işadamlarını bir araya getirmek ve görüşme imkanı sağlamak olduğuna bu sayede aradaki ticari ilişkilerin geliştiğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, "Zimbabve'deki sektörlerimize ilgi duyan işadamlarımızı bir heyetle burada ağırlamak isteriz" dedi.

  Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ile Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, görüşmelere Kosta Rika Dış Ticaret Bakanı Alexander Mora ile devam etti. Jak Galiko, "Kosta Rika'nın coğrafi konumu Türkiye için çok önemli. Ülkenize ticari ziyaretler gerçekleştirmek isteriz, sektörler bazında tanımak isteriz" dedi. Kosta Rika Dış Ticaret Bakanı Alexander Mora, "Kosta Rika olarak Amerika kıtasındaki her ülkeyle serbest ticaret anlaşmamız var. İstanbul'da fahri konsolosunuzla görüştüm ve yakın zamanda Kosta Rika'ya bir ticaret ofisi açılacağından bahsetti. Bu ofisle beraber Türkiye'yle olan ticari ve yatırım olanaklarımızı artırabileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

  Afrika işadamlarını çağırıyor

  Gambiya Finans ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Abdou Kolley'i ağırlayan Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ.Cumhur İşbırakmaz, Gambiya ile karşılıklı ticaretin gelişmesi için iletişimde kalacaklarını, uygun bir platform yaratılırsa ülkeye orta ölçekli bir heyetle ticari ziyaret yapabileceklerini kaydetti.

  Endonezya, Fildişi Sahili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti heyetleriyle de verimli görüşmeler gerçekleştirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı