« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Afrika aslanı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş'ın Nijeryalı yıldızı, Uluslararası Tarih ve İstatistikleri Federasyonu tarafından yapılan değerlendirmede, Türkiye'de oynayan ve sıralamaya giren tek Afrikalı olurken, bir çok ünlüyü de geride bırakma başarısını gösterdi.

<ı>Ünlüleri geride bıraktı

Uluslararası Futbol Tarih ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından yapılan ‘‘Yüzyılın en iyi futbolcuları’’ değerlendirmesinde Beşiktaşlı Daniel Amokachi, Afrika'nın en iyi 18. futbolcusu oldu. 26 puan toplayan Nijeryalı oyuncu, Türkiye'de oynayan ve sıralamaya giren tek Afrikalı olurken, Ganalı Anthony Yeboah ve Nijeryalı Emmanuel Amunike gibi isimleri geride bıraktı.

<ı>George Weah birinci

Afrika'da yüzyılın futbolcusu sıralamasında Liberyalı George Weah 95 puanla ilk sırada bulunurken, Kamerunlu Roger Milla 77 puanla ikinci, Ganalı Abedi Ayew Pele ise 72 puanla üçüncü sırada yer aldı. Afrika'da yüzyılın kalecileri sıralamasında ise Kamerun Milli Takımı'nın file bekçisi Joseph-Antoine Bell 39 puanla birinci sırada bulunuyor. Bell'i, yine bir başka Kamerunlu 30 puana sahip Thomas N'Kono izliyor.

<ı>Asya'da Bun-Kun Cha

IFFHS'nin Asya ülkelerini baz alarak yaptığı değerlendirmede ise Güney Koreli futbolcular ilk sıraları aldılar. 112 puanlı Güney Koreli Bum-Kun Cha birinci sırada yer alırken, aynı ülkeden Joo-Sung Kim 93 puanla ikinci oldu. Suudi Arabistanlı Abdullah Majed ise 87 puanla Asya'da yüzyılın en iyi futbolcuları arasında üçüncü sırada bulunuyor.

<ı>Ve Okyanusya

Öte yandan, Okyanusya'da yüzyılın futbolcuları sıralamasında ise Yeni Zelandalı Wynton Rufer 62 puanla ilk sırada. Okyanusya'da 1998 yılının en iyi futbolcusu ise hem Yeni Kaledonya, hem de Fransa vatandaşı olan Christian Karembue oldu. Fransa Milli Takımı ve Real Madrid'in başarılı futbolcusu 86 puanla, en yakın rakibi 66 puanlı Avustralyalı Mark Bosnich'i geride bırakarak, bu unvanı aldı.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler