AFM sinemaları Ruslara satıldı

Hürriyet Haber
24 Ekim 2007 - 14:23Son Güncelleme : 24 Ekim 2007 - 14:23

Türkiye'de 41 yıldır faaliyet gösteren AFM sinemalarının yüzde 51.9'u, Rus Alfa Grubu'nu ait Velios şirketine 28.5 milyon dolar bedelle satıldı.

AFM Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akdemir, bir aile şirketi olan ve yüzde 38'i halka açık bulunan AFM'nin çoğunluk hissesini, alınan ortak karar ile Velios şirketine devrettiklerini belirterek, "Ben, şirketteki yüzde 10'luk hissemi koruyacağım ve AFM'yi yönetmeye devam edeceğim. İsim değişikliğimiz olmayacak. AFM, bir Türk şirketi olarak kalmaya devam edecek" dedi.

AFM'nin İstinyePark'ta açılan ve son teknoloji ile donatılmış yeni sinema kompleksi, AFM Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akdemir’in katılımıyla gerçekleştirilen basın toplantısı ile tanıtıldı. Akdemir, toplantıda yaptığı konuşmada, AFM'nin satışına ilişkin olarak borsaya yapılan açıklamaya değinerek, AFM'nin yüzde 51.9 oranındaki hissesinin Rus Alfa Grubu'na ait Velios şirketine satıldığını belirtti.

Toplam değerin 55 milyon dolar olarak belirlenen AFM'nin yüzde 51.9'u için 28 milyon 545 bin dolar ödeme yapıldığını kaydeden Akdemir, hisse alım antlaşmasının bugün itibariyle borsaya da duyurulduğunu ifade etti. Akdemir, şirkette kendisine ait yüzde 10'luk hisseyi satmadığını ancak Velios şirketi ile bu hisseleri kapsayan bir "Opsiyon Antlaşması"na imza atacaklarını kaydetti.

"AFM BİR TÜRK ŞİRKETİ OLARAK KALACAK"

Yüzde 38'i halka açık bulunan AFM'nin çoğunluk hissesinin satışı için aile fertlerinin sahibi olduğu AIG şirketinin ortak karar aldığını belirten Akdemir, "Ben şirketteki yüzde 10'luk hissemi koruyacağım ve AFM'yi yönetmeye devam edeceğim. İsim değişikliğimiz olmayacak. AFM, bir Türk şirketi olarak kalmaya devam edecek" dedi. Akdemir, AFM'nin yılda ortalama yüzde 20 büyüme hızına ulaşmasını hedeflediklerini ifade ederek, yeni ortakları ile birlikte daha büyük işlere imza atmayı hedeflediklerini vurguladı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı