Dünya Haberleri

DÜNYA

  Afganistan'daki durum uyuşturucu trafiğini arttırabilir

  Hürriyet Haber
  20.11.2001 - 15:58 | Son Güncelleme: 20.11.2001 - 15:58

  Afganistan'da oluşan son iktidar boşluğu ve istikrarsızlık nedeniyle bu ülkeden uyuşturucu sevkıyatının artabileceği bildirildi. Bu arada Van'da düzenlenen operasyonda, 1.5 trilyon değerinde 85 kilo 661 gram eroin ele geçirildi.

  İRNA, Pakistan-Afganistan sınırındaki Sistan Belucistan eyaletinin başkenti Zahedan'daki bir Afgan kaynağa dayanarak verdiği haberde, uyuşturucu kaçakçılarının Afganistan'da ortaya çıkan istikrarsız ve belirsiz durumdan yararlanarak faaliyetlerini artırabileceklerini belirtti.

  Birçok Afgan şehrinde büyük uyuşturucu stokları bulunduğu ve kaçakçıların bu stokları yurt dışına kaçırmak isteyebilecekleri kaydedilen haberde, ülkede yaşanmakta olan ağır yoksulluğun da halkı afyon ekmeye teşvik ettiğine dikkat çekildi.

  Afganistan'da, özellikle Taliban'ın iktidarı ele geçirmesinden buyana, yaygın şekilde afyon üretiliyor. 

  VAN'DA 1.5 TRİLYONLUK UYUŞTURUCU

  Van'da düzenlenen operasyonda, bir kamyonetteki özel bölümlere paketler halinde gizlenmiş 85 kilo 661 gram eroin ele geçirildi. Olayla ilgili 2 kişi tutuklanırken, eroinin parasal değerinin 1.5 trilyon lira olduğu bildirildi.

  Van Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, Hakkari ile Yüksekova İlçesi'nden uyuşturucu madde naklinin yapılacağının öğrenilmesi üzerine, Ercan Yavuztürk isimli şahsın kullandığı 33 FL 150 plakalı kamyonetin durdurulduğunu, aramada, şoför koltuğunun arkasındaki kasaya yapılan özel bölüm içinde 100 adet paketler halinde 1.5 trilyon liralık 85 kilo 661 gram eroin maddesi ele geçirildiğini söyledi.

  Çatalkaya, operasyonun Gaziantep Emniyet Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlendiğini belirterek, Ercan Yavuztürk ile Mustafa Yılmaz'ın Gaziantep ilinde anlaşma yaptıklarını, buna göre, Yavuztürk'ün Hakkari ve Yüksekova'dan aldığı uyuşturucuyu Gaziantep'te Yılmaz'a teslim edeceğinin öğrenildiğini bildirdi.

  Emniyet Müdürü Çatalkaya, bu duyum üzerine, kamyonet sürücüsü Ercan Yavuztürk'ün takibe alındığını, Hakkari Ve Yüksekova'dan aldığı uyuşturucu ile Van'da yakaladığını kaydetti.

  Çatalkaya, Yavuztürk ile Yılmaz'ın tutuklandığını, bunlara yardım eden ve isimleri belirlenen 3 kişinin yakalanmasına çalışıldığını, soruşturmanın sürdürüldüğünü bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı