Gündem Haberleri

  Afganistan'daki Bagram cezaevi Guantanamo gibi

  WASHINGTON (A.A)
  27.02.2006 - 08:13 | Son Güncelleme:

  ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times gazetesi, ABD'nin Afganistan'daki cezaevi Bagram'ın Küba'daki cezaevi Guantanamo'nun aynısı olmaya başladığını savundu.

  Haberde, yüzlerce mahkumu yargılamadan Guantanamo'da tutan ABD'nin Bagram cezaevinde de gizliden gizliye aynı şeyi yapmakta olduğu belirtilirken, “Küba'daki Guantanamo Amerikan cezaevinin geleceğiyle ilgili bir uluslararası tartışma şiddetlenirken, askerler, şimdi 500 kadar terör sanığının çok daha kötü koşullarda, haklarında bir suçlama olmaksızın tutulduğu, daha az göz önündeki, Afganistan'daki bir başka cezaevini gizlice genişletti” denildi.

  New York Times'daki haberde, ABD Savunma Bakanlığı yetkililerinin Afganistan'daki ana Amerikan askeri üssü Bagram'daki cezaevini genellikle “geçici bir tutuklama merkezi” olarak tanımladıklarını, burada bulunan mahkumların çoğunun Afgan olduğunu ve bir genel af çerçevesinde serbest bırakılabileceklerini ya da Amerikan yardımıyla inşa edilecek bir başka hapishaneye nakledilebileceklerini söyledikleri belirtildi.

  Gazete, yetkililerin bu açıklamalarına rağmen, mahkumların burada 2-3 yıl kaldıklarını, Guantanamo'dakilerin aksine bir avukat hakları bulunmadığı gibi, neyle suçlandıklarını bile bilmediklerini ve sadece ”düşman savaşçı” statüsünde olduklarını bildiklerini belirtti.

  Haziran 2004'te Amerikan yüksek mahkemesinin Guantanamo'daki mahkumlara tutukluluk hallerine itiraz etmek üzere Amerikan mahkemelerine başvurma hakkı vermek durumunda kaldığı hatırlatılan haberde, yetkililerin Bagram'daki durumun giderek bir hukuki boşluk yaratmaya başladığını kabul ettiğini de kaydedildi.

  Adının açıklanmasını istemeyen ve Bagram'ı ziyaret eden bir Savunma Bakanlığı yetkilisinin, “Bagram'ın uzun süreli bir tutuklama merkezi haline gelmesi hiçbir zaman öngörülmemişti” şeklindeki sözlerine yer veren gazete, yetkilinin burasının para ve kaynaktan yoksun olduğunu ifade ettiğini de belirtti. Haberde, aynı yetkilinin, Bagram ile Guantanamo'yu kıyaslarken, ”Bagram'ı kim görürse burasının daha kötü olduğunu söyleyecektir” dediği ifade edildi.
  Bagram cezaevi yönetimi, tıpkı Guantanamo'daki gibi, buradaki mahkumların kimliklerini açıklamayı reddediyor. Ancak ABD Savunma Bakanlığı'nın, kısa süre önce alınan bir karar uyarınca 3 Mart'a kadar bu üste tutulan mahkumların adını açıklayacağını duyurduğu da belirtiliyor.

  Guantanamo'da ise 500 “düşman savaşçı” bulunuyor. Bunların çoğunu 11 Eylül 2001'deki saldırılardan sonra başta Afganistan'da tutuklanan kişiler oluşturuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı