Gündem Haberleri

  Afganistan'da yabancı askerlere çifte saldırı

  Hürriyet Planet
  29.10.2011 - 12:00 | Son Güncelleme:

  Afganistan’ın başkenti Kabil’de, bir intihar bombacısı yabancı askerlere ait bir konvoya saldırdı. Saldırıda en az 17 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

  Polis sözcüsü Haşmet Stanikzai, saldırganın yerel saatle 11.20 civarında bomba yüklü aracını patlattığını bildirdi. En az 10 yabancı askerin, üç sivilin bir de polis memurunun öldüğü ifade edildi.

   

  NATO liderliğindeki Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü’nden (ISAF) yapılan açıklamada ise, "Birkaç ISAF üyesinin yaralı ya da ölü olduğunu öğrendik. Yerel Afgan halkından da zarar görenler var" dedi.

   

  Daha sonra Pentagon sözcüsü Jim Gregory, saldırıda 13 ABD askerinin öldüğünü açıkladı.

   

  Afganistan İçişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün Kabil'de düzenlenen saldırıda üç sivil ve bir polis memuru hayatını kaybetti" dedi.

   

  ABD'nin Afganistan Savaşı'nın başlangıcından bu yana en fazla can kaybının yaşandığı kara saldırısı olan olay Kabil’in batısında, ulusal müzenin bulunduğu Darülaman bölgesinde gerçekleşti.

   

  Bugün yıkıntı halindeki eski krallık sarayı ve birçok devlet dairesi de bu bölgede bulunuyor.

   

  AFGAN ASKERİ KILIĞINDA GELDİ

  Afganistan'ın güneyinde düzenlenen bir başka saldırıda ise iki yabancı asker hayatını kaybetti.

   

  NATO'dan yapılan açıklamada, "İki ISAF askeri bugün Afgan ve koalisyon güçlerini hedef alan Afgan Ulusal Ordusu'nun üniformasınıı giymiş bir şahıs tarafından öldürülmüştür" denildi.

   

  Açıklamada saldırganın da öldürüldüğü bildirildi, ancak detay verilmedi.

   

  Batı'da son dönemde teröristlerin Afgan askerleri arasına sızıyor olmasından endişe ediliyor.

   

  Birleşmiş Milletler verilerine göre, Afganistan’daki 130 bin askerlik yabancı gücüne rağmen, şiddet olayları, ABD’nin 10 yıl önce başlayan işgalinden bu yana bu yıl en yüksek seviyesine çıktı.

   

  ISAF rakamları ise isyancıların düzenlediği saldırılarda düşüş olduğuna işaret ediyor. Ancak bu istatistik sadece sivillerin öldüğü ve yabancı askerler olmadan faaliyet gösteren Afgan askerlerine düzenlenen saldırılar dahil değil.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı