Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Afganistan'da Taliban Başkanlık Sarayı'na saldırdı

  Hürriyet Planet
  25 Haziran 2013 - 06:56Son Güncelleme : 25 Haziran 2013 - 06:56

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de Taliban militanları Başkanlık Sarayı yakınlarında görev yapan güvenlik güçlerine saldırdı. Saldırının zamanlaması manidar.

  Militanlarla Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin korumaları arasında çatışmalar oldu. Taliban'ın yakınlardaki savunma bakanlığı ve CIA bürosunun güvenlik görevlilerini de hedef aldığı bildirildi.

  Saldırının zamanlaması dikkat çekti. Zira daha geçtiğimiz hafta Taliban, Katar'ın başkenti Doha'da bir iletişim ofisi açmış ve barış görüşmelerine hazır olduğunu duyurmuştu. Bu durum uluslararası kamuoyunda umutla karşılanmıştı.

  Ancak Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ABD'nin de desteğini alan görüşmelerle ilgili Taliban'ın tavrına tepki göstererek, girişimler "Afgan liderliği"nde olmadıkça Yüksek Barış Konseyi'nin katılımının söz konusu olmadığını belirtmişti.

  Görgü tanıkları ve polis başkentteki saldırının yerel saatle 6.30'da başladığını ve öncelikli hedefin çok sayıda gazetecinin Karzai'nin basın toplantısı için beklediği doğu kapısı olduğunu ifade etti.

  Olay yerinde bulunan muhabirlerden BBC çalışanı Bilal Sarwary, kurşunların tepelerinden uçtuğunu, koşarak kaçmak zorunda kaldıklarını, çok sayıda patlama duyduklarını ve el bombaları atıldığını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı