Dünya Haberleri

DÜNYA

  Afganistan'da seçmen kayıtları başladı

  A.A.
  06 Ekim 2008 - 09:28Son Güncelleme : 06 Ekim 2008 - 09:28

  Şiddet olaylarında bu yıl da binlerce kişinin öldüğü Afganistan'ın yeni "demokrasi sınavı" olarak görülen devlet başkanlığı seçimi için seçmen kayıtları başladı.

  Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Zekeriya Barakzay, bazı bölgelerde hükümet karşıtı güçlerin, gelecek yıl yapılacak seçimler için kayıt yaptırmak isteyenleri engellediği yolunda haberler aldıklarını kaydetti. Barakzay, bu kişilerin cemaate, kayıt yaptırmamaları ve oy kullanmamaları çağrısı yaptıklarını belirtti.

  Güvenlik koşulları nedeniyle seçmen kayıtlarının öncelikle merkezde ve kuzeydoğuda olmak üzere dört aşamalı olarak yapılacağı, daha sonra diğer bölgelere geçileceği kaydedildi. Seçmen kartlarının ve belgelerin taşınmasında sorunlar çıktığı, koalisyon güçlerinden helikopterlerin kullanılması için yardım istendiği belirtiliyor.

  BM verilerine göre, Afganistan'da bu yıl temmuz ayının sonuna kadar düzenlenen saldırılarda yaklaşık 3800 kişi öldü. Ölenlerin üçte birinin sivil olduğu belirtiliyor.

  Afganistan'da 2004 yılında yapılan devlet başkanlığı seçimi ve bir yıl sonraki parlamento seçimi genel olarak sakin bir ortamda geçmişti. Taliban militanlarının, çoğunluğun desteklediği seçimleri engellememeyi tercih ettiği yorumları yapılmıştı.

  Taliban yönetiminin devrildiği 2001'den beri ülkeyi yöneten ve 2004'de Devlet Başkanı seçilen Hamid Karzai, giderek artan şiddet olayları ve hükümetin güçsüzlüğü nedeniyle eleştirilere maruz kalıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı