Dünya Haberleri

DÜNYA

  Afganistan'da NATO konvoyuna intihar saldırısı

  AA
  17 Eylül 2014 - 01:44Son Güncelleme : 16 Eylül 2014 - 12:18

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de bomba yüklü araçla NATO konvoyuna düzenlenen intihar saldırısında Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) üç mensubu hayatını kaybetti.

  ISAF'tan yapılan yazılı açıklamada, "Kabil'de düşman saldırısı sonucu üç ISAF görevlisinin yaşamını yitirdiğini teyit ediyoruz. ISAF ve Afgan yetkililer olayı araştırıyor" ifadeleri yer aldı. ISAF, saldırıda ölen görevlilerin kimliği ile ilgili bilgi vermedi.  Saldırının ardından ABD ve Polonya askerleri acil müdahaleyi yaptı.

  Afganistanda NATO konvoyuna intihar saldırısı

  ABD'nin Kabil Büyükelçiliğine yakın mesafede düzenlenen intihar saldırısında, İçişleri Bakanlığının verdiği bilgiye göre, 13 sivil de yaralandı. Bakanlık, yaralılardan bazılarının durumunu ağır olduğunu belirterek, olaydan Taliban'ı sorumlu tuttu. Saldırıyı kınayan İçişleri Bakanlığı, 17 aracın kullanılmaz hale geldiğini bildirdi.

  Afganistanda NATO konvoyuna intihar saldırısı

  Görgü tanığı Haşmatullah Amiri ise "Olay yerinde 10 yabancı askerin cesedini saydım, çok sayıda sivil de yaralandı. Çok uzak mesafedeki iş yerlerinin camları da kırılmış" dedi.

  Afganistanda NATO konvoyuna intihar saldırısı

  Saldırıda, çok sayıda araç ve bölgedeki işyeri hasar görürken, NATO güçlerine ait iki zırhlı araç ise kullanılmaz hale geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans gelirken, bölgedeki yollar saatlerce trafiğe kapatıldı.

  Etiketler: afganistan , asker , nato , ısaf , Taliban , Kabil
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı