Dünya Haberleri

  Afganistan'da Karzai devlet başkanı ilan edildi

  Hürriyet Haber
  02.11.2009 - 14:26 | Son Güncelleme:

  Afganistan’da Bağımsız Seçim Komisyonu, ikinci tur seçimlerini iptal ederek Hamid Karzai’yi cumhurbaşkanı ilan etti.

   

  Komisyon yetkilisi Azizullah Ludin, düzenlediği basın toplantısında, "Bağımsız Seçim Komisyonu, saygıdeğer Hamid Karzai'yi devlet başkanı ilan ediyor. Çünkü kendisi, ilk turun galibi ve ikinci turda tek aday" dedi.

   

  Afganistan'da 20 Ağustos'ta yapılan devlet başkanı seçimlerinde yaygın yolsuzluk olduğu belirtilmiş, seçimler ikinci tura kalmıştı.

   

  Karzai ile rakibi Abdullah Abdullah’ın katılacağı ikinci tur seçimler 7 Kasım'da yapılacaktı. Ancak Abdullah, dün ikinci turdan çekildiğini açıkladı.

   

  BAN AFGANİSTAN'DA

  Bağımsız Seçim Komisyonu tarafından alınan karar, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un sürpriz Afganistan ziyaretinin ardından geldi.

   

  Bölgede bulunan Ban, Afganistan’daki tartışmalı devlet başkanlığı seçiminin, BM'nin şimdiye kadar desteklediği en zor seçim olduğunu söyledi.

   

  Ban, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen hafta bu ülkede BM çalışanlarının hayatını kaybettiği intihar saldırına rağmen, refah ve barış arayışı sırasında Afgan halkının yanında yer almaya devam edeceklerini kaydetti.

   

  Ban, "Yılamayız, yılmamalıyız... BM'nin çalışması devam edecek" derken,BM'nin şimdiye kadar desteklediklerinin en zoru olan, Afganistan'daki tartışmalı devlet başkanı seçimiyle ilgili ivedi bir çözüm çağrısında bulundu.

   

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de geçen hafta BM misafirhanesine düzenlenen saldırıda 5 BM çalışanı yaşamını yitirmişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı