Gündem Haberleri

  Afganistan'da karikatür protestosunda 1 ölü

  KANDAHAR/SRİNAGAR (A.A)
  06.02.2006 - 10:47 | Son Güncelleme:

  Afganistan'da, İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin çeşitli ülkelerin gazetelerinde yayımlanması protesto edildi. Ülkenin Laghman bölgesindeki Mehtarlam'da binlerce kişi sokaklara döküldü. Protestocuların bir karakola taş atması üzerine polisin havaya ateş açtığı, kalabalığın arasındaki Taliban ve El Kaide örgütüne bağlı provokatörlerin de ateş açması sonucu 1 kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı belirtildi.

  Eski Taliban yönetiminin kalesi olan Kandahar'da da protesto yürüyüşüne katılan 100'den fazla kişi, karikatürlerin yayımlanmasını kınadı. Camiden çıkıp bir pazaryerine doğru yürüyen protestocular, üzerinde tekbir yazısının bulunduğu beyaz, kırmızı ve yeşil renklerde bayraklar taşıdı ve “Danimarka'ya ölüm” sloganları attı.

  Kalabalığın önünde ilerleyen bir arabanın üzerine yerleştirilen hoparlörden, “hükümetin karikatürleri yayımlayan kafirlere dava açılması çağrısında bulunması” istendi ve “İnancımıza ve dinimize yapılan hakareti şiddetle kınıyoruz” anonsları yapıldı.

  Afganistan'ın çeşitli kentlerinde dün yapılan protesto gösterilerine 4 binden fazla kişi katılmıştı. Öte yandan, Hindistan'ın Keşmir eyaletinde din örgütleri ve ayrılıkçı radikal dincilerin, karikatürlerin yayınlanmasını protesto etmek için yaptığı 1 günlük grev çağrısı üzerine, dükkanlar, işyerleri ve okullar kapalı tutuldu. Greve sendikaların, ticaret birliklerinin destek verdiği kaydedildi.

  Ayrıca eyaletin Srinagar kentinde düzenlenen protesto gösterisinde Danimarka bayrakları ve araba lastikleri yakıldı, sloganlar atıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı