Gündem Haberleri

  Afganistan'da gruplar arasında çatışma

  Hürriyet Haber
  23.01.2002 - 10:19 | Son Güncelleme:

  Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kentine 60 kilometre uzaklıktaki Kale Zaal bölgesinin denetimi için rakip gruplar arasında çatışma çıktığı bildirildi.

  Afgan İslam Basın Ajansı, çatışmanın, geçici yönetimde Savunma Bakanı Yardımcısı olan Özbek General Raşid Dostum ile Savunma Bakanı Tacik General Muhammed Fehim'e bağlı birlikler arasında çıktığını duyurdu.

  Her iki taraftan da çok sayıda can kaybının olduğu çatışmaların geçen Pazar çıktığını belirten ajans, çatışmadan Dostum birliklerinin galip çıktığını kaydetti.

  Kale Zaal bölgesi için çatışan birliklerin, iki aylık geçici yönetimin iki üst düzey savunma yetkilisine bağlı olması, BM'nin desteklediği Afgan yönetiminin istikrarı konusunda endişeye neden oldu.

  AFGAN AŞİRETLERİ, AMERİKAN ASKERLERİNİ ÇIKARLARI İÇİN KULLANIYOR

  Afganistan'da düşman aşiretler, yıkılan Taliban rejiminin lideri Molla Muhammed Ömer'i ve Usame Bin Ladin'i yakalamaya çalışan Amarikan askerlerini, yıllardır süren anlaşmazlıklarının içine çekmeye çalışıyor.

  Afganistan Had gizli polisinden bir yetkili, Amerikan askeri gücünü kendi lehlerine kullanmak isteyen Afgan aşiretlerin, Amerikan askerlerine kasten yalnış bilgi verdiğini söyledi.

  Adını açıklamayan yetkili, Amerikan askerlerinin, Molla Ömer'e sığınma sağladığı şüphesiyle doğudaki Paktia gesinde Harot aşiretinden 18 kişiyi gözaltına alarak, Kandahar havaalanında Amerikanordusu 101. Hava İndirme Tümeni'ne bağlı birliklerin bulunduğu üsse götürdüğünü söyledi.

  Harot aşiretinin gözaltına alınan üyelerinin aynı aileden olduğunusöyleyen yetkili, Veziri aşireti içindeki Harot karşıtlarının da Amerikan istihbaratına kasten yanlış bilgi verdiğini belirtti.

  Yetkili, bölge hakkında fazla bilgisi olmayan Amerikan askeri gücünü düşmanlarına karşı kullanan Afgan aşiretlerin, aynı taktiği 19.yüzyılda İngiliz ve 1980'li yıllarda Sovyet güçlerinin işgali sırasında izlediğini de belirtti.

  Had yetkilisi, ''Amerikalılar kendilerine söylenen her şeye körü körüne inanmamalı. Önce konunun ciddiyetini araştırmalı ve daha sonra harekete geçmeli'' diye konuştu.

  Veziri ve Harot aşiretleri arasında yıllardır süren kan davası, her iki taraftan da yüzlerce insanın yaşamına mal oldu. Veziriler, Pakistan'da Afganistan sınırının karşısında yarı özerk bir bölgede, Harotlar ise Afganistan'da sınıra bitişik Paktia bölgesinde yaşıyor.

  Amerikan uçaklarının geçen ay, Afganistan'ın geçici hükümetinin Başbakanı Hamid Karzai'nin yemin törenine katılmak için Paktia'dan başkent Kabil'e giden aşiret yaşlılarının bulunduğu konvoyu vurmasının, aşiretlerden birinin Amerikan güçlerine yanlış bilgi vermesinden kaynaklanmış olabileceği belirtiliyordu.

  Köylüler, bombardımanda onlarca sivilin öldürüldüğünü söylemiş, ancak Amerikan ordusu vurulan konvoyda Taliban ve El Kaide üyeleri bulunduğu konusunda ısrar etmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı